FAKTY

Geotermia wszędzie, ale nie u nas

Szefowie ośmiu pobliskich miast postawili na geotermię. Całkiem odwrotnie niż prezydent Pabianic.

Aleksandrów Łódzki, Uniejów, Konstantynów Łódzki, Poddębice, Sochaczew, Wieruszów, Łowicz i Radomsko wystąpiły o dotacje na geotermalne otwory badawcze. Nabór na warte po kilkanaście milionów inwestycje zakończono 30 listopada.

Zyski

Samorządowcy do tematu geotermii podchodzą wręcz entuzjastycznie. Zgodnie podkreślają generowanie oszczędności i ogromne korzyści dla środowiska.

Aleksandrów

Odwiert powstanie na terenie miejskiej ciepłowni. Wody termalne zostaną wykorzystane bezpośrednio do ogrzewania mieszkań, wtórnie – do podgrzewania boisk czy wypełniania basenów.

Pożytek dla środowiska w kontekście znacznego ograniczenia wysokiego poziomu szkodliwych pyłów jest nie do przecenienia. W najgorszym razie koszta ciepła dla mieszkańców utrzymają się na takim samym poziomie – ocenia Grzegorz Torzewski, naczelnik wydziału pozyskiwania funduszy unijnych w UM Aleksandrowa Łódzkiego. Dokumentacja aleksandrowska (projekt, wniosek) zamknęła się w kwocie 50 tys. zł.

Łowicz

Burmistrz Krzysztof Kaliński mówi o temperaturze ponad 70 stopni na głębokości 2600 metrów. Wystarczy do ogrzewania mieszkań także zimą. Dodatkową korzyścią prócz ograniczenia emisji szkodliwych pyłów jest możliwość wykorzystania wody termalnej w basenach.

Radomsko

Wiceprezydent Jacek Belka też podkreśla czynniki środowiskowe. Do naszej redakcji napisał: „Realizacja przedsięwzięcia pozwoli na wykorzystanie wydobywanej wody termalnej  bezpośrednio w ciepłownictwie, co umożliwi częściowe uniezależnienie się od rynku paliw kopalnych, jak również spowoduje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Bardzo prawdopodobnym jest, że właściwości chemiczne wydobywanej wody będą pozwalały na wykorzystane jej w balneologii i rekreacji”.

Wieruszów

Szykuje się do pierwszego odwiertu za 21,5 miliona. Burmistrz Rafał Przybył twierdzi, że „wykorzystanie źródeł odnawialnych opłaca się wszędzie, gdzie korzystają z systemu grzewczego na nich opartym, począwszy od Podhala. Baseny też się przydadzą. A ryzyka żadnego nie ma, bo pieniądze w całości wykłada NFOŚiGW”. Tym, którzy są wobec odwiertów badawczych sceptyczni mówi:

– Loty w kosmos tez były poprzedzone wstępnymi badaniami. Jak się nie zacznie, to się stoi w miejscu, nic nie odkryje i nie będzie rozwoju – zauważa burmistrz Wieruszowa Rafał Przybył.

Sochaczew

W ramach ogólnopolskiego projektu badawczego do wykonania odwiertu geotermalnego przymierza się Sochaczew. Zadanie jest ambitne, ale jak zapewnia ratusz, jego koszty w pełni ma pokryć dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wydobyta spod ziemi woda ma posłużyć do ogrzewania mieszkań, a po uzdatnieniu trafić do kranów. Miasto celuje w słodką wodę, w pokłady z okresu kredy, leżące na głębokości 1400-1600 metrów.

– Woda spod ziemi byłaby wykorzystywana do ogrzewania mieszkań poprzez specjalny system pomp odzyskujących energię. Schłodzona z 40 do około 15 stopni mogłaby trafić do stacji uzdatniania, a następnie do naszych kranów – wyjaśnia Piotr Osiecki.

Prawie cały obszar województwa mazowieckiego położony jest w okręgu geotermalnym grudziądzko-warszawskim. Okręg ten charakteryzuje się wodami geotermalnymi o temperaturze sięgającej nawet ponad 100 stopni Celsjusza. Prace nad wykorzystaniem ciepła spod ziemi znalazły się jako jeden z celów strategicznych, w uchwalonej niedawno przez sochaczewskich radnych Strategii Rozwoju Miasta.

– W perspektywie kilku lat odwiert pozwoli nam obniżyć o 10 procent ceny ciepła i dodatkowo ograniczyć o około 30 procent emisję dwutlenku węgla – zaznacza Piotr Osiecki.

Sukcesy

Trudno dziwić się optymizmowi szefów miast, skoro wynik Poddębic osiągnięty w tak krótkim czasie jest mocno obiecujący. Rzadko się zdarza, żeby po pierwszym roku funkcjonowania spółka, odpowiedzialna za rozprowadzanie termalnego ciepła, zanotowała dodatni wynik finansowy A tak stało się w Poddębicach, które właśnie przymierzają się do kolejnego odwiertu. Woda po odbiorze ciepła do ogrzewania może być stosowana w rehabilitacji w szpitalu. Jest już wykorzystywana w basenach i od niedawna w pijalni wód termalnych.  Na poddebice.pl czytamy:

– Wynik ten jest o tyle zaskoczeniem, że sprzedaż ciepła ze względu na rozruch rozpoczęliśmy w lutym 2013 roku, a mimo to udało się zamknąć rok obrachunkowy z zyskiem – nie kryje satysfakcji Anna Karska, prezes Geotermii Poddębice.

– Na dobry początek funkcjonowania firmy wpływ miały również letnie baseny termalne, z których skorzystało ponad 30 tysięcy osób, a także połączona pod koniec listopada ciepłociągiem kotłownia przy ulicy Krasickiego 15 – dodaje wiceprezes spółki Andrzej Peraj.

Z kolei burmistrz Piotr Sęczkowski podkreśla, że w głównej mierze to działania podjęte w celu uzyskania koncesji oraz dofinansowania odwiertu przynoszą wymierne efekty finansowe: – Nie osiągnęlibyśmy tego wszystkiego, gdyby nie wsparcie finansowe Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – przypomina. – Same dotacje wyniosły 14 milionów złotych.

Po kolejne pieniądze na rozwój do NFOŚiGW wystartował też Uniejów, gdzie geotermalny interes kręci się znakomicie.

Opór

A ja sytuacja wygląda w naszym mieście? Pabianice leżą na wodach geotermalnych zalegających od Szczecina do Piotrkowa Trybunalskiego. – Na podstawie pobranych kilka lat temu w Jadwininie próbek wiadomo, że na głębokości 2840 metrów mamy pod Pabianicami wodę o temperaturze 97 stopni – mówi inżynier Zdzisław Stateczny.

Gdyby nasze miasto wystąpiło z wnioskiem do NFOSiGW do 30 listopada ub. roku, moglibyśmy uzyskać 15 mln dofinansowania w 100 proc. na jeden odwiert i dołożyć ok. 4 mln na drugi (80 proc. pokrycia kosztów). Planowane miejsca wierceń: koło ciepłowni na Konstantynowskiej i przy stadionie PTC. Prezydent Grzegorz Mackiewicz nie chciał nawet zainwestować 80 tys. zł w badania, dzięki którym można by było określić najlepsze miejsce na dwa odwierty. Wiele wskazuje na to, że u podstaw niechęci leży awersja do PiS.

Zaskakujące w porównaniu z optymistycznymi wypowiedziami innych samorządowców i wobec braku kompletnych badań jest stwierdzenie prezesa Zakładu Energetyki Cieplnej w Pabianicach Floriana Wlaźlaka: „Ciepło geotermalne wydobywane na potrzeby Pabianic nie zastąpi  nawet ciepła przeznaczonego na cele ciepłej wody użytkowej”.

Zdaniem prezydenta Grzegorza Mackiewicza geotermia to inwestycja nie dla nas: – Złożenie wniosku o dofinansowanie wykonania odwiertu geotermalnego do celów badawczych musi być uzasadnione. ZEC zaspokaja potrzeby cieplne miasta z bardzo dużą rezerwą ok. 25 proc., ponadto jest w trakcie modernizacji kotłowni pod kątem norm emisyjnych i jego kierunek działania ma być skoncentrowany na zwiększeniu liczby odbiorców (poszerzaniu sieci).

Tymczasem rząd PiS kładzie nacisk na geotermię. 6 marca w Sejmie odbyła się konferencja  „Geotermia impulsem rozwoju polskiej gospodarki”. Co ciekawe wśród wymienionych z naszego regionu miast, które mają otrzymać milionowe dotacje na odwierty, nie znajdziemy rządzonych przez PiS. Są one kierowane przez PO, PSL bądź niezależne ugrupowania samorządowe.

Aleksandrów Łódzki: burmistrz z Platformy Obywatelskiej, Rada Miejska zdominowana przez PO (PiS tylko 1 mandat)
Konstantynów Łódzki: burmistrz – Konstantynowskie Porozumienie Samorządowe. KPS skupia  ludzi  PO, która nie wystawiła swojej listy jako partia, w Radzie Miejskiej tylko trzy mandaty spoza KPS.
Poddębice: burmistrz z Polskiego Stronnictwa Ludowego, w Radzie miażdżąca przewaga  PSL.
Uniejów: burmistrz i większość w Radzie – KWW Dla Rozwoju Gminy i Miasta Uniejów Wieruszów: burmistrz z Komitetu Wyborczego Wyborców Niezależni Wieruszów, w Radzie nie ma ugrupowania z samodzielną większością.
Łowicz: burmistrz – Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Jana Kalińskiego, w Radzie nie ma ugrupowania z samodzielną większością.
Radomsko: prezydent z Komitetu Wyborczego „Razem dla Radomska”, w Radzie nie ma ugrupowania z samodzielną większością.
Sochaczew: burmistrz z KWW Sochaczewskie Forum Samorządowe, w Radzie nie ma ugrupowania z samodzielną większością.

TUTAJ znajdziecie informacje na temat energii odnawialnej spod ziemi oraz geotermii na Podhalu, w Uniejowie, Mszczonowie i Pyrzycach.

(Fot. geotermia.poddebice.pl)

Tagi:

11 komentarzy do “Geotermia wszędzie, ale nie u nas

  1. W Ksawerowie słusznie doszli do wniosku, że jak geotermia ma być w Pabianicach to po co u nich.
    Że Prezydent Mackiewicz bedzie się kierował polityczną prywatą wiedzieli tylko nieliczni.
    Powoli widać, że król jest nagi i zakompleksiony. I bardzo dobrze !!!

  2. Ekonomia głupcze
    Hasło Billa Clintona i doradcy prezydenta Mackiewicz -Klimka. Czyli sitwa Pabianic ma mieć kasę. Deklaracje majątkowe członków sitwy bywają większe niż wykazane dochody z pracy (przykład Kunki). Zakupy węgla przez szefa sitwy (ZECu) odbywają się tajnie. Nie znamy cen w kolejnych latach, nie znamy dostawców, prokuratura w Pabianicach przychylna. Wielkość “uznania” od tony łatwo określić, a tych ton to 47 500 roczne. Zorganizowana grupa przestępcza – sitwa Pabianic ciepła nie odda, po prostu na geotermii nie można zarobić, bo dostawcą jest ziemia. Nie ma znaczenia, że odwierty darmo, dofinansowanie 100%, . Brak finansowania sitwy jest brakiem dotkliwym i najważniejszym. Szef z ZECu (mimo emerytury) odejść nie może bo odetnie sitwę od kasy.
    Ekonomia głupcze

  3. Pisząca ten artykuł – sponsorowany przez PiS – powinna zajrzeć najpierw do SJP PWN.
    Dowiedziałaby się, że geotermia to “wykorzystywanie ciepła płynącego z wnętrza Ziemi do produkcji energii elektrycznej i ogrzewania”. A zatem nie ma geotermii wszędzie tylko nie u nas.
    Te 5 wymienionych gmin zamierza dopiero przystąpić do zrobienia odwiertów a co z tego wyniknie to okaże się po czasie. Zobowiązuję więc piszącą do zapoznania mnie z tymi wynikami za na przykład rok, w stosownym artykule na łamach Pabianice.tv. Czy mogę na to liczyć?

    1. Tekst wynikający ze zwykłej dociekliwości, czego, niestety brakuje wielu mediom, pokazuje, że 8 miast tuż obok myśli przyszłościowo. W tych samorządach steru nie trzyma PIS. Wyraźnie piszemy o odwiertach badawczych, a w dwóch przypadkach (Poddębice, Uniejów) już o kolejnych – w obliczu odniesionego już sukcesu i działających geotermii. Odsyłamy do wypowiedzi burmistrza Wieruszowa, o tym, że człowiek nie stanąłby na Księżycu, gdyby najpierw nie próbował.

  4. Popieram Małkus. Ale chyba nie możesz liczyć na śledzenie tematu przez autorkę tekstu. Też mam wrażenie, że ten tekst to ściema polityczna rodem z San Eskobar :-)

  5. Wiedźma jadowita,
    Trafiasz celnie.
    Handel węglem, handel żużlem to miały być oficjalne zadania dla P. Ciebiady wyznaczone przez Szefa ZEC ??!.
    Widocznie się z tego ” nie wywiązywał” – to chcieli go usunąć pod pretekstem że niby nic nie robił dla geotermii.

    Małkus + Inżynier,
    Zapoznajcie się dokładnie z całym materiałem załączonym przez Pabianice.tv/geotermia… oraz śledźcie sami jak ten temat rozwija się na świecie i w Polsce.
    Wiedza na temat geotermii z SJP PWN + obraźliwe komentarze – czemu mają służyć??!

    Pozdrawiam
    Obserwator

  6. Sitwa starosty i prezydenta jest niewidoczna dla tych co nie chcą widziec. Popatrzcie gdzie mają fuchy w radach nadzorczych? Ostatnio pisano o osobach które zdradziły za kilka srebrników.Osoby wykształcone lądują w Łęczycy i innych spólkach (nawet nie zawsze widomo gdzie ale proszę czytać oświadczenia majątkowe) bo nie chodzi o rozwój ale o to jak najlepiej się ustawić. Tylko mieszkańcy nie chcą myśleć.Lepiej udawać ,że wszystko jest OK.Inna sprawa to słabość PiS że pozwala na tyle.Chociaż likwidacja tramwaju która ma dni policzone, inni ryzykują z geotermią a nasz pinokio nie,nawet o strefie nie pomyśli i razem z powiatem potrafili rozwalić szkołę , chcieli zrobić basen a jak pomysłu zabrakło to wołają o pomoc do Ciebiady.Wstyd ……….

  7. to niech odda Ciebiada całą kasę za bezczynne pierdzenie w stołek jak miła robotę w Pabianicach .

Comments are closed.