FAKTY

Marszałek województwa chce likwidacji bibliotek. Jest protest

Pabianicka filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej (ul. Kilińskiego 37) ma zniknąć 1 września. Czytelnicy nazywają pomysł władz wojewódzkich skandalem. Jeśli nie zgadzacie się decyzją o likwidacji bibliotek zaprotestować można TUTAJ.

“Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego poinformował nas, że z dniem 1 września 2021 r. NASZA BIBLIOTEKA zostanie zlikwidowana‼‼️‼️. A książki naukowe i pomoce dydaktyczne oraz sprzęt multimedialny za ponad 35 tys. zł. zakupiony dla przedszkolaków oraz uczniów naszych szkół ZNIKNIE z naszego powiatu” czytamy na FB pabianickiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi.

Taki ruch uzasadniany jest szukaniem oszczędności. Dyrekcja PBW w Łodzi została postawiona przez zarząd województwa pod ścianą. Ostateczny “wyrok” wydadzą radni Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Jest nam bardzo przykro. Wykonaliśmy i wykonujemy kawał dobrej roboty. Biblioteka to nie tylko wypożyczanie książek, ale też np. szkolenia dla nauczycieli  czy prowadzenie akcji czytelniczych wśród uczniów i przedszkolaków – mówi kierownik pabianickiej filii PBW Małgorzata Ropęga.

Pabianicki księgozbiór liczy ok. 50 tys. pozycji. Korzysta z nich 2706 czytelników (w tym 675 aktywnie). Na etatach pedagogicznych (łącznie z panią kierownik) pracują 3 osoby. Niepełne etaty mają pani sprzątająca i pracownik gospodarczy.

Kierownik Małgorzata Ropęga. Obok otrzymany po głosowaniu mieszkańców sprzęt multimedialny.

Nasza biblioteka zaangażowała się niedawno w przedsięwzięcie „Nie taki Internet straszny… – zakup sprzętu multimedialnego dla Biblioteki Pedagogicznej w Pabianicach”, finansowanego w ramach
Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2020 rok.

Jeśli nie zgadzacie się decyzją o likwidacji bibliotek zaprotestować można TUTAJ.  Zebrano już blisko 4,5 tys. podpisów.

Petycja jest podpisana” Mieszkańcy województwa łódzkiego”, ponieważ władze wojewódzkie postanowiły zlikwidować całą sieć biblioteczną. Składają się na nią publiczne księgozbiory w: Pabianicach  Kutnie, Łęczycy, Zgierzu, Łowiczu, Rawie Mazowieckiej, Brzezinach, Bełchatowie, Opocznie, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim, Zduńskiej Woli, Łasku, Poddębicach, Wieluniu, Pajęcznie, Wieruszowie i Bronowie.

Czytamy m.in.: “Edukacja całego społeczeństwa jest rzeczą najwyższej wagi. Ten, kto chce zaszkodzić sieci bibliotek pedagogicznych województwa łódzkiego, szkodzi bezpośrednio ludziom, dyskryminuje mieszkańców powiatów, którzy chcą w oparciu o dostępny księgozbiór naukowy i fachowe wsparcie bibliotekarzy mieć możliwość całożyciowego rozwoju oraz podnoszenia swoich kwalifikacji”.

Pod postem na FB pabianickiej biblioteki pojawiły się komentarze ostro krytykujące zamiar likwidacji bibliotek. Oto kilka z nich:

  • “Głupim społeczeństwem łatwiej rządzić. Władza robi, co może, aby ogłupić ludzi”
  • “Nie, to nie niemożliwe! Dostęp do książek akademickich dla studentów, do szkoleń dla nauczycieli, dlaczego miałabym dojeżdżać aż do Łodzi po wartościowe materiały?!”
  • “Skandal! Biblioteka, a raczej jej pracownicy działają bardzo prężnie. W ciągu ostatnich lat uczestniczyłam w bardzo ciekawych kursach i szkoleniach. Moi wychowankowie także bardzo chętnie i aktywnie brali udział w zajęciach dla nich organizowanych”
Historia naszej biblioteki pedagogicznej

Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pabianicach istnieje od 1 stycznia 1957 roku. Początkowo działała jako Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa. W 1970 r. zmieniła nazwę na Miejską Bibliotekę Pedagogiczną, a w 1976 r., decyzją Kuratora Oświaty, przekształcona została w Filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi.

Dziś gromadzi, opracowuje i udostępnia książki głównie z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii, filozofii oraz innych nauk – ekonomii, medycyny, ekologii, historii, geografii, matematyki, fizyki.

Są  także czasopisma pedagogiczne, psychologiczne, dzienniki, prasę lokalną. Zbiory wzbogaciły się o multimedia: wideokasety edukacyjne VHS oraz płyty CD/DVD ( lektury szkolne z opracowaniem, materiały dotyczące agresji i przemocy, płyty z zakresu ekologii oraz o tematyce podróżniczej).