PORADNIK

Nauka angielskiego online a zwiększenie kompetencji zawodowych. Czy to dobry pomysł?

  • Zwiększanie kompetencji zawodowych to nieodłączna część naszej kariery. Nabywamy nowe umiejętności po to, by lepiej wykonywać pracę, osiągać lepsze wyniki, a co za tym idzie, móc skuteczniej zawalczyć na przykład o awans, większe uposażenie i benefity.
  • Kompetencje możemy rozwijać na wiele różnych sposobów. Wśród nich są między innymi szkolenia, studia czy nauka języków obcych w szkole stacjonarnej lub zdalnej. Tak, lekcje języka angielskiego online to doskonały sposób na podniesienie własnej wartości na rynku pracy. Zobacz, co możesz zyskać.
Nauka angielskiego przez internet ‒ co wybrać?

Trzeba pamiętać, że kwalifikacje zawodowe zdobywane są zarówno w szkole, jak i poza nią – możemy ukończyć kursy językowe, ale także samodzielnie doszkalać się i zwiększać nasze kompetencje. Jeśli chodzi o naukę języków obcych online, to wato stawiać na sprawdzone szkoły, które szybko pomogą nam osiągnąć efekty np. kurs angielskiego online w Tutlo.com. Ten internetowy kurs angielskiego skierowany jest nie tylko do osób indywidualnych, ale także do pracodawców i instytucji. Co przemawia za wyborem tej szkoły? Przede wszystkim sposób prowadzenia zajęć, w którym stawia się na konwersację. Chodzi między innymi o to, aby kursant szybko przełamał strach przed mówieniem i aktywnie korzystał z języka. Może mieć to ogromne znaczenie dla osób, które chcą nauczyć się Business English, czyli języka i zwrotów używanych w wielu organizacjach na całym świecie.

Twarde kompetencje zawodowe, dlaczego są ważne?

Do twardych kompetencji zawodowych zaliczają się konkretne umiejętności specjalistyczne. Można je zdobyć podczas szkoleń, kursów czy zajęć teoretycznych i praktycznych w szkole lub na uczelni. Są one możliwe do oceny i weryfikacji. Przykładem kompetencji twardych jest posiadanie prawa jazdy lub na przykład znajomość języka obcego.

Dla wielu przedsiębiorców język obcy, na przykład angielski, to kompetencja kluczowa, która ma duży wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dlatego też dobrze jest szlifować ją, aby mieć kartę przetargową podczas negocjacji z przełożonymi, kiedy zechcemy zawalczyć o podwyżkę.

Jednakże angielskiego muszą też uczyć się osoby dopiero szukające pracy. Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2020 roku, język obcy w aktualnych ofertach pracy to podstawa: Szacuje się, że ponad 80% pracodawców wymaga znajomości języka obcego, z czego w 96% kluczowy jest właśnie język angielski, który dziś jest jednym z filarów biznesu na całym świecie, znacznie przewyższając renomę języka niemieckiego czy hiszpańskiego.

Angielski w biznesie ‒ jak się go uczyć?

Jednym ze sposobów uczenia się języka angielskiego na potrzeby pracy i biznesu jest wspomniana szkoła językowa online, ale warto skorzystać też z dodatkowych, domowych sposobów nauki. Możemy na przykład oglądać filmy czy seriale w języku obcym. Z jakich filmów najlepiej nauczymy się angielskiego?

Tak naprawdę możemy wykorzystać wszystkie, które oglądamy w oryginale. Warto pomóc sobie napisami angielskimi, ale jeszcze lepiej, jeśli poszukamy tytułów związanych z naszą pracą, branżą itd. Dobrym krokiem może być sięgnięcie po kultowy serial „The Office” czy też po świetną komedię „Office Space”. Zresztą pozycji tego typu jest naprawdę bardzo wiele. Większość z nich zawiera potoczne zwroty i słownictwo biurowe, które nie zawsze znajduje się w podręcznikach, a które ułatwia wdrożenie się w język i poznanie go „od środka”. Wielu ekspertów zachęca też do słuchania anglojęzycznych podcastów czy starych słuchowisk sprzed wojny, w tym słynnej „Wojny Światów”.

 

(art. partnerski)