FAKTY

Niewielu zameldowanych Ukraińców. Powstają rejestry, jest zapowiedź kontroli

Stały bądź czasowy meldunek w Pabianicach ma raptem 91 obywateli Ukrainy. To osoby, które się u nas osiedliły przed 24.02.2022. Wobec ostatnich wydarzeń -w celu koordynacji działań – powstają rejestry uchodźców wojennych.  Niebawem uproszczenie procedur pobytowych.

Podana wyżej liczba nie oznacza, że przed podaną datą na terenie miasta przybyło tylko tyle osób – nie wszyscy po prostu pobyt sformalizowali.

Po 24 lutego także w naszym mieście znaleźli schronienie uciekający przed wojną. Spodziewamy się kolejnych migrantów. Samorządy zaczynają zbierać informacje o uchodźcach. Powstają specjalne bazy z danymi napływających do naszego powiatu obywateli Ukrainy.

Taka baza funkcjonuje w Pabianicach.

– Jest na bieżąco prowadzona przez MCPS, uzupełniana informacjami od innych wydziałów, do których zgłaszają się obywatele Ukrainy lub osoby chcące im pomóc (m.in. spraw obywatelskich, edukacji, zarządzania kryzysowego) i skoordynowana z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego – mówi Aneta Klimek, rzecznik prezydenta Pabianic.

Na pytanie, czy każdy kto przyjął uchodźców musi ich zgłosić, pani rzecznik odpowiada krótko: “nie musi”.

Obecnie (wg danych z dzisiejszego poranka) na terenie powiatu pabianickiego mamy 426 zarejestrowanych uchodźców. Nie trzeba ich meldować. W przygotowaniu są zmiany ustawowe, żeby uprościć procedury pobytowe.

Bardziej i mniej rygorystycznie

Bardzo rygorystycznie do sprawy podeszli w Gminie Ksawerów. “Obowiązkowy rejestr uchodźców!” to tytuł oficjalnego komunikatu. Mowa jest w nim o
“konieczności koordynacji działań i podstawowej wiedzy na temat uchodźców”. Jak informuje gmina,  “osoby udzielające schronienia zobowiązane są do wypełnienia formularzach rejestracyjnego“, a “nasi pracownicy socjalni, na podstawie wytycznych Wojewody Łódzkiego, zobowiązani są do kontroli miejsc, w których mają zostać zakwaterowani obywatele z Ukrainy oraz stałego monitoringu ich potrzeb”.

Podczas gdy wójt Adam Topolski każe, wójt Gminy Pabianice Marcin Wieczorek prosi wszystkie osoby z terenu Gminy Pabianice, które przyjęły uchodźców z Ukrainy  o pobranie i wypełnienie formularzy rejestracyjnych.

Należy wpisać adres zamieszkana na Ukrainie, w Polsce, zawód czy liczbę dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: