FAKTY HISTORIA ROZRYWKA

Noc Muzeów: Gość specjalny Symcha Keller

14 maja, podczas Nocy Muzeów, Symcha Keller wygłosi prelekcję zatytułowaną “Wszystko czego nie wiecie o judaizmie” (godz. 19:30) oraz wraz z zespołem zagra i zaśpiewa dla nas tradycyjne utwory muzyki żydowskiej (godz. 21:30) poprzedzony rytuałem Hawdali – zakończenia szabatu.

Symcha Keller urodził się w Łodzi. Od 1988 do 2018 roku pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Jest członkiem Światowej Organizacji Chasydów z Aleksandrowa. Prowadzi liczne wykłady dla słuchaczy z Polski oraz zagranicy, głównie z dziedziny mistyki żydowskiej oraz historii Żydów polskich. Współpracuje z wieloma instytucjami m.in. Instytutem Shem Olam. Wraz z żoną Szoszaną założył Fundację Kellerów, zajmującą się szerzeniem idei tolerancji i dialogu między narodami oraz opieką nad historycznymi miejscami związanymi z kulturą żydowską.

Pomimo pełnionych obowiązków Symcha Keller jest nieprzerwanie obecny na scenie muzycznej. Na początku lat osiemdziesiątych był współzałożycielem i liderem legendarnej grupy Katharsis, współtworzył także Ośrodek Działań Twórczych – Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi. Wielokrotnie występował podczas wizyt najważniejszych osób ze świata religii oraz polityki m.in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka, Billa Clintona czy Vaclava Havla, a także na uroczystościach z okazji rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau, rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim oraz podczas dwóch pierwszych Festiwali Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Czterech Kultur we Włodawie, czy na Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha we Wrocławiu.

Od godziny 17:00 na parterze budynku przy ulicy Stary Rynek 2 (róg ul. Gdańskiej), wydawane będą karty, umożliwiające wzięcie udział w grze. Jej uczestnicy zapoznają się z historią i ciekawostkami dotyczącymi społeczności żydowskiej nie tylko naszego miasta, zagrają w tradycyjną grę dreidel, a także wezmą udział w warsztatach pisania alfabetem hebrajskim. Wysiłki zostaną wynagrodzone nagrodami.
(Źródło i fot.: Muzeum Miasta Pabianic)
Cały program obchodów 80. rocznicy likwidacji pabianickiego getta TUTAJ