FAKTY

Pabianicka rodzina w ciągu roku wydaje prawie 3 tys. zł na usługi komunalne. Będzie drożej

Na wschodzie Polski żyje się najtaniej. Wzrost kosztów prowadzenia gospodarstwa domowego w naszym mieście – nieunikniony.

Jak informuje Pismo Samorządu Terytorialnego “Wspólnota”, o niemal 31 proc. w skali całej Polski podrożał odbiór odpadów, a do 3,6 tys. zł wzrosła dysproporcja między najtańszymi do życia Kozienicami i najdroższym Miliczem. W tym samym czasie koszt wydatków na wodę i odprowadzenie ścieków wzrósł o około 7,7 proc., zaś niemal bez zmian pozostały podatek od nieruchomości, koszt parkingu czy podstawowej komunikacji.

To najważniejsze wnioski, jakie prezentuje druga edycja rankingu wydatków mieszkańców na usługi komunalne (opracowany przez Curulis). Obejmuje on ceny podstawowych usług komunalnych w miastach powiatowych (339 miast) według stanu na 15 sierpnia 2019 roku.

Jak jest u nas

Pabianice znalazły się na 129. miejscu (w górę o 36. miejsc). W gospodarstwie domowym za wywóz odpadów, wodę, ścieki, opłaty parkingowe, podatek od nieruchomości, komunikację publiczną wydaje się u nas w skali roku średnio 2831,46 zł. Najtaniej jest w Kozienicach (1386,52 zł), najdrożej w Miliczu (4954,83zł).

Najdroższe utrzymanie czeka rodziny zamieszkujące miasta pomiędzy 100-200 tys. mieszkańców – średnio 3370 zł. Taniej jest w miejscowościach poniżej 50 tys. mieszkańców – średnio 2951 zł. Koszty w województwach zachodnich są znacząco wyższe od tych w na wschodzie – między najdroższym Śląskiem a najtańszym Podlasiem różnica wynosi 946 zł rocznie na rodzinę.

Większe wydatki

Według przewidywań zdecydowanie droższe będą kolejne lata – choćby z uwagi na wzrosty cen odbioru odpadów od 2020 roku.

W Pabianicach decyzja o podwyżce za wywóz śmieci od stycznia zapadła na początku września (CZYTAJ TUTAJ).

Zapłacimy 16 złotych miesięcznie za zabranie śmieci segregowanych (teraz płaci się za to 9 zł) i 32 złote miesięcznie za obiór odpadów niesegregowanych (obecnie stawka ze tę usługę to 18 zł).

W Łodzi nowe stawki zaczną obowiązywać już od 1 grudnia: segregowane śmieci – 24 zł, niesegregowane – 48 zł.

Podobnie jak w Łodzi, od nowego roku będzie w Ksawerowie. Za wywóz segregowanych odpadów mieszkańcy zapłacą 23 zł miesięcznie, jeśli ich nie posegregują – 46 zł.

Szokujące stawki ustalono w Głownie: 33,5 zł za segregowane, a 67 zł za niesegregowane.