Tort, szampan i wstęga.
Po 21 latach i kilku lokalizacjach po drodze, Warsztaty Terapii Zajęciowej doczekały się swojej siedziby – w dawnych pralniach pabianickiego szpitala. Obiekt całkowicie i kompleksowo przystosowano do potrzeb niepełnosprawnych. Remont kosztował około 1 mln 850 tys. złotych.
Każda pracownia jest w pełni przystosowana do realizacji rehabilitacji zawodowej (pracownia stolarska i majsterkowana, makramy, plastyczna, krawiecka, artystyczna, komputerowa i gospodarstwa domowego – w tym kuchnia doposażona z projektów unijnych realizowanych przez WTZ). Ponadto w budynku znajduje się przestronny pokój relaksacji wyposażony w światłoterapię, aromateriapię, fotel do masażu, lampę antydepresyjną oraz sakwy do relaksacji (wyposażenie zostało sfinansowane z projektu realizowanego przez WTZ z Bankiem BGK).
Warsztat posiada również dużą salę rehabilitacji wyposażoną w UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego), bieżnie, rowerki, materace i drabinki. Jest również sala muzykoterapeutyczna oraz duża sala (stołówka), w której będą odbywać się spotkania świąteczne, koncerty i warsztaty integracyjne m.in. z uczniami szkół. Na zewnątrz są dwa podjazdy dla wózków inwalidzkich oraz duży taras, który będzie służył do działań terapeutyczno-integracyjnych. Wkrótce (planowo we wrześniu) zwiększy się także ilość uczestników – do 40 osób.
– Nasze wszystkie marzenia dotyczące stałej siedziby się spełniły i teraz możemy w pełni realizować pasje podopiecznych – mówiła kierownik WTZ Agnieszka Jaksa. Ale to nie wszystko: – Idziemy krok dalej. W związku z brakiem możliwości zatrudnienia podopiecznych w zakładach pracy chronionej na terenie Pabianic, planowane jest utworzenie spółdzielni socjalnej przy WTZ, w której podopieczni będą mogli podjąć się prawdziwej pracy o której zawsze marzyli – dodała.
Po występach wokalno-artystycznych podopiecznych WTZ, przybyłych gości poczęstowano szampanem i tortem. Był też czas na pamiątkowe zdjęcia na tle graffiti, które WTZ stworzył wraz z wolontariuszami “Agrafki” i Adamem Wirskim “Krukiem”.
Całe środowisko WTZ dziękuje prezydentowi Grzegorzowi Mackiewiczowi, wiceprezydent Aleksandrze Jarmakowskiej, naczelnik Monice Szewczyk, Radzie Miejskiej oraz sponsorom: Andrzejowi Furmanowi i Tomaszowi Jasińskiemu (prezesi Aflofarmu), Andrzejowi Styczyńskiemu (prezes Pafany) oraz Tomaszowi Pierzchale (radny powiatowy).