FAKTY

“Polityczna zemsta” czy “idiotyczne insynuacje”?

Rośnie temperatura sporu wokół podwyżki opłat za śmieci. Jest mowa o politycznej zemście i idiotycznych insynuacjach.

Podwyżka cen za wywóz odpadów szokuje.  Umowa na lata 2020-2021 miała opiewać do końca bieżącego roku na kwotę 655 zł. Tymczasem EKO REGION proponując umowę od marca do grudnia 2021 roku na kwotę 855,36 zł za tonę odpadów. To wzrost  ponad 200 zł za tonę.

Prezydent zaskoczony stawką

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej prezydent Pabianic podkreślił, że miasto zmuszone było zerwać umowę obowiązującą do końca roku 2021 ze stawką 16 zł za odpady segregowane, bo zaistniała konieczność dostosowania się do zmienionych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.  Dla Grzegorza Mackiewicza kompletnie niezrozumiały jest  drastyczny wzrost ceny z 655 zł (która miała obowiązywać do końca roku, gdyby nie trzeba było zerwać umowy), na 855,36 zł za tonę odpadów także do końca tego roku. Nie kryjąc zaskoczenia i irytacji tłumaczył, że niektóre punkty ze specyfikacji kosztorysowej wręcz spadły, zatem stawka powinna być wręcz niższa, bo np. miasto wzięło na siebie obsługę PSZOK; w przetargu nie uwzględnione zostały nieruchomości niezamieszkałe).

Polityczna zemsta?

Włodzimierz Stanek napisał na FB: “Oczywiście ja i mój klub byliśmy przeciw, ale zostaliśmy przegłosowani. Wkrótce imienne wyniki głosowania”.  TUTAJ cały post (z 5 – osobowego klubu PiS Tadeusz Gęs nie wziął udziału w głosowaniu).

Radni z koalicyjnego klubu napisali na FB, że są zbulwersowani tak wysoką stawką zaproponowaną przez spółkę EKO REGION, lecz “biorąc odpowiedzialność za miasto i unikając utonięcia Pabianic w odpadach” zmuszeni byli głosować za opłatą w wysokości 29 zł.  Jednocześnie zaznaczyli:
“Mamy nadzieję, że tak drastyczny skok ceny nie jest polityczną zemstą na mieszkańcach Pabianic i nie ma nic wspólnego z niedawnym objęciem funkcji wiceprezesa spółki przez Panią Iwonę Koperską-przewodniczącą Sejmiku Województwa Łódzkiego, którego kancelarią kieruje szef klubu PiS Pan Włodzimierz Stanek”. TUTAJ cały post KKR.

Stanek odbija piłeczkę

Co na to o uwadze Koalicyjnego Klubu Radnych sam wymieniony? Oddajmy mu głos:

Jest takie stare, prawdziwe przysłowie: „Każdy sądzi według siebie, ale nikt nie chce osądzić siebie. ”Pewnie powinienem odpowiedzieć w stylu wpisów Koalicyjnego Klubu Radnych np., że na idiotyczne insynuacje z pewnością potrafi odpowiedzieć pan Krzysztof Rąkowski, który wie, czym się kieruje ustalając pabianiczanom podwyżki cen za wodę i ścieki jako pracownik ZWiK i głosując za ich uchwaleniem jako Przewodniczący Rady Miejskiej, ale tak odpowiadać nie będę. Drodzy Państwo Radni PO, SLD,, BSR weźcie się do roboty, a nie zrzucajcie odpowiedzialności na innych za swój brak działania i pomysłów na miasto – mówi szef klubu radnych PiS Włodzimierz Stanek.
__________________________________________
Warto obejrzeć nagranie z XXX sesji RM, aby zapoznać się z pełną argumentacją stron.
link TUTAJ