FAKTY KOMUNIKACJA

Prezydent udziela korepetycji szefowi klubu radnych PiS. Chodzi o…

Zamiast w sprawie PKS napisać do marszałka, wystosował pismo do Mackiewicza.

W połowie marca napisaliśmy o interpelacji szefa klubu radnych PiS Włodzimierza Stanka, który zwrócił się do prezydenta o podjęcie rozmów z PKS w celu przywrócenia linii autobusowej z Bugaju do Łodzi. To dość kuriozalne, gdyż organizatorem transportu międzypowiatowego jest Urząd Marszałkowski, w którym Stanek od niedawna pracuje – jest dyrektorem kancelarii sejmiku.

Radny napisał: “Zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o podjęcie rozmów z Zarządem PKS oraz podjęcie działań mających na celu przywrócenie wspomnianych połączeń”.

W tekście zawarliśmy – jako odpowiedź na nasze pytania – stanowisko Urzędu Miejskiego w tej sprawie. Podniesiono w nim m.in., że nie ma możliwości prawnych dotowania przez miasto linii przewoźników komercyjnych. Miasto nie jest właściwym organizatorem dla linii PKS. TUTAJ przeczytasz cały tekst.

Na stronie internetowej ratusza pojawiła się właśnie odpowiedź prezydenta Pabianic do radnego. Grzegorz Mackiewicz tłumaczy, że z dużym zadowoleniem przyjął zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o zobowiązaniu się rządu do odnowienia linii komunikacji lokalnej i regionalnej. Czytamy też: “Mam nadzieję, że wśród przywróconych przez rząd połączeń znajdą się także połączenia Pabianic z Łodzią, o których pisze Pan Radny”.

Ponadto prezydent uświadamia, że za organizację połączeń odpowiada marszałek Grzegorz Schreiber. “W związku z powyższym, przekazałem interpelację Radnego Włodzimierza Stanka do rozpatrzenia według właściwości do Marszałka Województwa” – informuje Mackiewicz.

TUTAJ interpelacja radnego i odpowiedź prezydenta.

O przyszłość zlikwidowanej linii z Bugaju do Łodzi portal pabianice.tv zapytał wojewodę Zbigniewa Raua podczas konferencji zorganizowanej 19 marca przed pabianickim ratuszem (TUTAJ zobaczysz nagranie).

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekty ustaw, które mają odbudować lokalne połączenia autobusowe. Dotacje rządowe dla połączeń będą przekazywane tylko wtedy, jeśli dołożą się również powiaty.

 – Na dzień dzisiejszy w planie finansowym Starostwa Powiatowego w Pabianicach nie ma takiego zadania – mówi rzeczniczka Joanna Kupś.


2 komentarze do “Prezydent udziela korepetycji szefowi klubu radnych PiS. Chodzi o…

  1. W obszarach miejskich i aglomeracyjnych właściwą formą transportu jest typowa komunikacja miejska, a nie autobus lokalny (tzw. “PKS”, de facto dawnych PKSów już nie ma).

    Pabianice mają taką komunikację w postaci tramwaju, który będzie remontowany.
    Do tego autobusowa linia uzupełniająca komunikacji miejskiej z Łodzi na Bugaj (która miała być, o to niech p. Stanek się pyta),
    oraz sprawne dowozy autobusami MZK wewnątrz miasta z osiedli do komunikacji kolejowej (co na razie trudno jest zorganizować, gdyż rozkład jazdy pociągów zmienia się co 2 miesiące, a godziny odjazdów poszczególnych pociągów zmieniają się nieraz co kilka dni).
    Tymczasem P. Stanek zamiast wysuwać cywilizowane pomysły, wyciąga z rękawa PKS…

Comments are closed.