FAKTY

Przejścia do przebudowy w całym powiecie. 10 lokalizacji

W połowie przyszłego roku zadania powinny zostać zrealizowane. Będzie mniej przejść niż zaplanowano. Pojawiły się problemy z wyłonieniem wykonawców i pieniędzmi.

Przebudowane zostaną cztery przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Moniuszki i Tkackiej oraz jedno na wysokości posesji ul. Waltera – Jankego 8. W zakres wejdzie doświetlenie przejść dla pieszych, oznakowanie pionowe i poziome oraz wymiana nawierzchni.

-Zostaną przebudowane w dwóch lokalizacjach, a nie w sześciu jak planowaliśmy występując o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, ze względu na to, że żądania wykonawców przekroczyły założony budżet inwestycji – tłumaczy Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta Pabianic.

Przetarg ogłoszony był trzy razy, za każdym razem cena była wyższa o ponad 500 tys. zł.

Umowa na modernizację przejścia Moniuszki/Tkacka zostanie podpisana tym tygodniu, następna – w połowie grudnia. Inwestycje będą w formule zaprojektuj i wybuduj i powinny być zrealizowane do końca czerwca 2022 r.

Koszt przebudowy czterech przejść przy Moniuszki, w okolicach Szkoły Podstawowej nr 2 to 275,6 tys. zł (cena zmieściła się w założonej), przy ul. Jankego – 245 tys. zł (cena uzyskana w przetargu 189,2 tys. zł, brakująca kwota zostanie dołożona z budżetu miasta). Kwota niewykorzystanej dotacji wynosi 820 tys. zł.

Gdybyśmy chcieli zrobić inne przejścia przyjmując kwotę z przetargów, kosztowałoby to 1,9 mln zł. W związku z tym miasto musiałoby dodatkowo wydać z własnego budżetu ok. 1,1 mln zł – dodaje Klimek.

Przypomnijmy – Pabianice pozyskały 1.192.803 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wartość planowanych inwestycji 1.491.006 zł. Zaplanowano modernizację następujących przejść, z czego (jak wyżej) uda się przebudować tylko dwa

– na skrzyżowaniu ul. Moniuszki/Tkacka (4 przejścia)
– na skrzyżowaniu ul. Moniuszki/Wyszyńskiego/Targowa (4)
– na skrzyżowaniu Moniuszki/Sienkiewicza (2)
– na wysokości posesji przy ul. Waltera Jankego 8 (1)
– na wysokości posesji przy ul. Waltera Jankego 50 (1)
– na skrzyżowaniu ul. Świetlickiego/Waltera Jankego/Bugaj (4)

Na drogach powiatowych

Z kolei Powiat Pabianicki po ogłoszeniu trzeciego przetargu nieograniczonego wyłonił wykonawcę przebudowy przejść dla pieszych na drogach powiatowych Powiatu Pabianickiego w następujących 8 lokalizacjach:
– skrzyżowanie ul. Myśliwska/ul. P. Skargi w Pabianicach, gmina miejska Pabianice
– Piątkowisko (okolice ul. Platynowej), gmina Pabianice
– ul. 20 Stycznia w Pabianicach, gmina miejska Pabianice
– ul. Kolejowa w Konstantynowie Łódzkim, gmina Konstantynów Łódzki
– Piątkowisko (okolice biblioteki), gmina Pabianice
– ul. Grota Roweckiego w Pabianicach, gmina miejska Pabianice
– droga nr 3709E w Szydłowie, gmina Lutomiersk
– ul. Piłsudskiego, Wrząca, gmina Lutomiersk

W zależności od lokalizacji przejścia będą doświetlone, wykonane zostaną progi zwalniające, wykonane zostaną bezpieczne dojścia do przejść i oznakowanie. Dla mieszkańców Piątkowiska powstaną nowe – bezpieczne przejścia dla pieszych w dwóch lokalizacjach.
Całkowity koszt budowy i przebudowy przejść wynosi 829 480,02 zł. Dla realizowanych przejść dla pieszych Powiat Pabianicki uzyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie łącznej 480 000 zł, a udział własny Powiatu Pabianickiego to 349 480,02 zł.
Przejścia mają być gotowe 31 maja 2022 roku.