FAKTY

Ratusz prześwietla bohaterów narodowych!

Kuriozalne pismo z naszego ratusza trafiło do łódzkiego oddziału IPN. Przezorność, niewiedza, bezmyślność czy drwina?

Ratusz postanowił prześwietlić Piłsudskiego, Sikorskiego czy Traugutta pod kątem promowania totalitaryzmu. W urzędzie zaczęto podejrzewać, że wymienieni mogą mieć coś za uszami.

Lista niepewnych nazw ulic jest znacznie dłuższa. Do łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej poszło pismo z prośbą o zaopiniowanie – w kontekście tzw. ustawy dekomunizacyjnej aż 20!

Oto spis patronów ulic podanych przez prezydenta Grzegorza Mackiewicza do weryfikacji: Józef Piłsudski, Władysław Sikorski, Romuald Traugutt, Witold Eichler, Wincenty Witos, Bolesław Nawrocki, Karol Prosnak, Stefania Sempołowska, Romuald Mielczarski, Tadeusz Świątek, Henryk Świetlicki, Piotr Bardowski, Narcyz Gryzel, Stanisław Kunicki, Michał Ossowski, Jan Pietrusiński, Mieczysław Braun, Władysław Broniewski, Salomona Jaszuński i Stanisław Staszewski.

Do konsultacji w zakresie zgodności z ustawą przesłane zostały nazwy ulic, które noszą nazwiska postaci żyjących w XIX i XX wieku, z uwzględnieniem wątpliwości zgłaszanych przez mieszkańców, jak np. ul. Piłsudskiego – mówi Aneta Klimek, rzeczniczka prezydenta Pabianic.

IPN edukuje urzędników

Prezydentowi Grzegorzowi Mackiewiczowi odpowiedział p.o. dyrektora łódzkiego oddziału IPN Paweł Perzyna. To korepetycje.

W piśmie czytamy, że „oczywistym nieporozumieniem jest rozpatrywanie nazw poświęconym działaczom niepodległościowym, przywódcom państwowym i innym osobom zasłużonym dla kraju i Pabianic” (…) Z kolei nazwy ulic poświęcone działaczom socjalistycznym i robotniczym z XIX i początku XX w. mogą wzbudzić pewne wątpliwości, lecz także ich nie należy wiązać z propagowaniem komunizmu. Fakt zawłaszczania i wykorzystywania tych postaci przez propagandę komunistyczną nie oznacza, że można je uznać za symbole tego ustroju. Należy traktować je w zgodzie z aktami historycznymi, bez ulegania stereotypom ukształtowanym przez wieloletni nacisk propagandy z okresu PRL”.

Z długiego spisu jako promująca komunizm została zaopiniowana nazwa Salomona Jaszuńskiego. – Opinia o Stanisławie Staszewskim jest w trakcie opracowania – dodaje Bartosz Bijak z łódzkiego oddziału IPN.

Może zrobić po swojemu

Przypomnijmy, że dwa lata temu radni PiS, stanowiący wtedy większość w Radzie Miejskiej, postanowili przemianować ulicę Kolejową na Staszewskiego. Wedle dokumentów zgromadzonych w IPN Stanisław Staszewski był tajnym informatorem służb PRL. W czasie, kiedy nasi radni podejmowali decyzję, o sprawie było głośno. Sam syn patrona ulicy Kazik opowiadał w mediach o tym, że jego ojciec był „zadeklarowanym komunistą”.

Pozostałe postaci z tzw. listy Mackiewicza w opinii Instytutu nie mogą być uznane za promujące komunizm. Jednak niezależnie od stanowiska IPN pabianicki samorząd może postąpić po swojemu, a więc zachować ulicę Staszewskiego czy zlikwidować Świetlickiego lub Sikorskiego.

– Instytut nie ocenia, czy dany patron jest godny tego, by w Pabianicach miał „swoją” ulicę. Samorząd może wszystkie wymienione wyżej nazwy zmienić na mocy własnych uprawnień niezależnie od przepisów – tłumaczy Bartosz Bijak.

W skrócie o postaciach podejrzanych przez nasz magistrat o promowanie totalitaryzmu:

Józef Piłsudski (1867-1935) – działacz niepodległościowy, twórca organizacji Bojowej PPS, naczelnik państwa, marszałek Polski. Spoczywa na Wawelu.

Władysław Sikorski (1881-1943) – generał broni Wojska Polskiego Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu Polskiego na Uchodźstwie Zginął tragicznie. Spoczywa na Wawelu.

Romuald Traugutt (1826-1864) – generał, przywódca Powstania Styczniowego, pojmany przez carską policję i stracony na stokach Cytadeli Warszawskiej.

Witold Eichler (1874-1960) – więzień Pawiaka, dyrektor szpitala w przedwojennych Pabianicach, podróżnik i kolekcjoner owadów. Odkrył dwa gatunki chrząszczy.

Wincenty Witos (1874-1945) trzykrotny premier II RP. Do tej pory kultowa postać ludowców.

Bolesław Nawrocki (1877-1946) – wybitny malarz, pabianiczanin. Wystawiał prace m.in. w Paryżu i Rzymie. Autor portretów m.in. prezydenta Francji i króla Włoch Wiktora Emanuela III Autor malarskich scen z Pabianic i okolic.

Karol Prosnak (1898-1976) – pabianiczanin, wybitny kompozytor i dyrygent.

Stefania Sempołowska (1869-1944) – nauczycielka, bojowniczka o prawa dziecka, dziennikarka i pisarka.

Romuald Mielczarski (1871-1926) – działacz spółdzielczy i niepodległościowy. Współtwórca Towarzystwa Kooperatystów, prezes Związku Spółdzielni Spożywców RP.

Tadeusz Świątek (1918-1943) – harcerz, jeden z pierwszych organizatorów konspiracji w naszym mieście. Rozstrzelany pod ścianą śmierci w Oświęcimiu.

Henryk Świetlicki (1898-1973) – pabianiczanin, legionista, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, bohater spod Monte Cassino.

Piotr Bardowski (1846-1886) – sędzia, rosyjski działacz ruchu rewolucyjnego, współpracownik Pierwszego Proletariatu i Narodnej Woli Stracony na stokach Cytadeli Warszawskiej.

Narcyz Gryzel (1887-1907) – pabianiczanin, na naszym cmentarzu znajduje się jego nagrobek z napisem: „Policmajster moskiewski Janin wbijał mu szpilki za paznokcie, wieszał i katował, a 7. XI 1907 zastrzelił na polach miasta Pabjanic”.

Stanisław Kunicki (1861-1886) – działacz robotniczy i rewolucyjny. Stracony na stokach Cytadeli Warszawskiej.

Michał Ossowski (1863-1866) – działacz ruchu robotniczego. Stracony na stokach Cytadeli Warszawskiej.

Jan Pietrusiński (1864-1886) – działacz ruchu robotniczego. Stracony na stokach Cytadeli Warszawskiej.

Mieczysław Braun (1902-1941) – adwokat i poeta żydowskiego pochodzenia.

Władysław Broniewski (1897-1962) – poeta, żołnierz  Legionów Polskich, uczestnik wojny z bolszewikami.


23 komentarze do “Ratusz prześwietla bohaterów narodowych!

  1. Porażka i zaoranie Mackiewicza … wstyd na cały świat za takie pismo … :(

  2. Pewnie UM i Prezydent Mackiewicz szykują nowych patronów (na prośbę przyjaciół z Kuzniecowska) takich jak bandera, szuchewycz albo olijnyk ps. enej. Czy w tym budynku na Zamkowej pracuje ktoś z poziomem inteligencji poniżej 70 punktów IQ Wechslera? Proponuję Prezydentowi sprawdzić kim był ten Ludow, skoro na Piaskach ma swoją ulicę…

    1. Pewnie bratem bliźniakiem Kolejowa którego zmienili na Staszewskiego

  3. Z Mackiewiczem chodziłem do szkoły podstawowej nr 17, już za młodych lat się udzielał, zawsze ze sztandarem szkoły stał w białych rękawiczkach na apelach które organizował komunistyczny system w szkole, gdyby komuna nie upadła to znając jego charakter i chęć donoszenia na kolegów do nauczycieli to na pewno zapisał by się do partii jednej słusznej która wtedy rządziła także nie miejcie złudzeń że on taki prawicowiec po prostu czasy się zmieniły i miał wybór a teraz chce lustracji ludzi którzy walczyli z komunizmem czyli kimś kim on by był gdyby się wcześniej urodził

  4. Tak się kończy każde polowanie na czarownice, czy inne duchy przeszłości. Pomysł szczytny – walka z propagowaniem totalitaryzmu. Sęk w tym, że zawsze w takich sytuacjach znajdą się jacyś świętsi od papieża i spirala absurdu się nakręca. Skończy się na usuwaniu wizerunków Jezusa z Nazaretu jako pierwszego w historii lewaka i zwolennika rozdziału państwa od Kościoła. Tylko czy na samym końcu wystarczy nam członków rodziny Kaczyńskich do obsadzenia wszystkich nazw ulic, jeśli całą resztę bohaterów historycznych uznamy za niewystarczająco pisowskich?

  5. Na tej liście do weryfikacji zabrakło Grzegorza Mackiewicza !!!

  6. Żółć bije z tych wypocin, chciało by się napisać wymiocin. Jakby twórcy ustawy opublikowali jednocześnie listę patronów podpadających pod uregulowania ustawy nie byłoby problemu. A gdzie się podziali Ci którzy od kilku kadencji krzyczeli o zmianie nazwy ul. Waryńskiego – w tym wybitni lokalni historycy. Pewnie jakby była u nas ul. Lecha Wałęsy też jakiś czas temu nikomu by do głowy nie wpadło zmieniać tej nazwy a w dzisiejszej rzeczywistości to pierwszy wróg narodu.

  7. Taka piszaca madra? To gdzie byla jej wiedza kiedy nadawano patronaty miasta dla wysokiej szychy Zolniezy AK ktory okazal sie donosicielem? Po fakcie kazdy madry ze ten byl a inny nie byl propagatorem systemu. Babo, kup kota i kule bo wyglad wiedzmy juz masz.

    1. Po pierwsze pisząca nie pisała w Pabianicach i o Pabianicach ok 8 lat. Po drugie pisząca już w Pabianicach napisała ujawniając, że HOP E. D. był agentem, że do radnych dotarła o czasie informacja o kontrowersjach. Niestety, nie spowodowało to żadnej refleksji i chęci sprawdzenia. Po trzecie do radnych miejskich dotarła też o czasie informacja, że p. Staszewski był współpracownikiem służb PRL. Niestety, podjęli decyzję o nadaniu patronatu ulicy. Co więcej – do radnych i prezydenta dotarła o czasie informacja, że honorowymi obywatelami ukraińskiego Kużniecowska są Stepan Bandera i Roman Szuchewycz. Niestety, nie spowodowało to żadnej refleksji i partnerstwo z Kużniecowskiem zostało klepnięte. Głową muru nie przebijesz, choć i wystaje z niej wydatny nos :) Pozdrawiam – Heksa

  8. Największym błędem jest to, że przy tak ważnej i dobrej ustawie brakło załącznika jakie nazwy są ewidentnie do zmiany, wielu osobom Kunicki, Waryński, Ossowski, Sempołowska kojarzyło się z komuchami, okazało się, że IPN nie miał do tych nazw zastrzeżeń. Co więcej ma zastrzeżenia do nazwy ulicy Staszewskiego- nadanej z inicjatywy byłego radnego, szefa klubu PIS, Pana Szczesio (tego od naruszenia przepisów o zakazie łączenia funkcji). Urząd zrobił dobrze, że wystąpił o zbadanie wszystkich nazw zawierających nazwiska, aby nie narazić się na zarzut zaniedbania, sam marszałek Piłsudski jest różnie oceniany przez historyków. Punkt oceny danych osób zawsze zależy w dużej mierze od polityki- Wałęsa(laureat nagrody nobla, prezydent RP, na świecie symbol solidarności w Polce), B.Komorowski (wnuk jednego z przywódców powstania w Warszawie-Bora Komorowskiego, Prezydent RP, Marszałek Sejmu RP), Tusk (kolega kiedyś Kaczyńskich, premier, szef Rady Europy), Borusewicz (marszałek Senatu, przywódca Solidarności)- dzisiaj to wrogowie systemu i dobrej zmiany PIS-u, a twarze politycznej dobrej zmiany- prokurator czasów SB Piotrowicz (skazujący członków Solidarności w Krośnie), Pan Kryże są twarzami zmian w prawa w Polsce i bohaterami PIS-u. Cieszmy się z dobrej ustawy i nie szukajmy bakterii w g…ie.

    1. Cieszmy się z dobrej ustawy? przecież odbylo się to standardowo – pis zafundował dziurawe prawo, niedopracowane przepisy

  9. Bardzo dobre pismo, zwłaszcza, że pan Piłsudski dokonał zamachu stanu i rządził autorytarnie krajem. Opozycję zamknął w Berezie Kartuskiej. Powinien zdecydowanie trafić na listę IPN.

  10. Kazus Piłsudskiego pokazuje idiotyzm tej ustawy. Działacz PPS, zamach stanu przeprowadził, i on jest słuszny. W każdym innym przypadku działacze PPS są ble. HIPOKRYZJA pełną gębą. Oni nie są przeciw komunistom, oni są przeciw tym, którzy nie przeszli do nich. Pełno w PiS jest komuchów, tylko, że nawróconych. Wstyd za ten “rząd”. Zresztą po ustawach dotyczących sądów, sami dołączają do grona osób, które za jakiś czas będą usuwane z przestrzeni publicznej.

  11. Pani Klimek, mowi pani w tekscie, że do konsultacji poszły nazwiska postaci żyjących w XIX i XX wieku. Ale NIE WSZYSTKIE! Pominęliście Jana Pawla II, a ma ulicę w mieście. DLACZEGO? Jak wszyscy do przegladu to wszyscy!

    1. To do Jana Pawła II prosze żeby prezydemt dopisał Reymonta, Narutowicza i Żeromskiego. Jak wedle klucza chronologicznego to wszustkich trzeba przebadac.

  12. O ironio, a za 20-30 lat “nowa, lepsza” Władza będzie obalać pomniki i ulice powiązane w jakikolwiek sposób z PiSiorkiem…

    1. A za 10 lat o PO nikt nie będzie pamiętał tak jak teraz o AWS i palikucie

      1. OK, o nazwach partii nikt nie pamięta, lecz we władzy wciąż mordki jakby znajome…

Comments are closed.