FAKTY

Reforma oświaty: wciąż zagrożenie nauką na dwie zmiany?

Najprawdopodobniej uda się rozlokować uczniów tak, by uniknąć dwuzmianowości.

Z końcem kwietnia zakończył się nabór do szkół podstawowych. W nowym roku szkolnym w jedenastu miejskich szkołach zostaną utworzone 163 klasy (od pierwszej do siódmej), w tym 22 klasy pierwsze i 29 klas gimnazjalnych. To skutek wdrażanej reformy oświaty.

Przypomnijmy, że rodziców zaniepokoiła zapowiedź nauki na dwie zmiany. Była mowa konieczności takiego rozwiązania przynajmniej w dwóch szkołach: SP nr 3 i SP nr 14. Naczelnik Wydziału Oświaty Waldemar Boryń powiedział– Staraliśmy się to tak rozwiązać, by nie było dwuzmianowości, ale w pierwszych latach w niektórych szkołach nie unikniemy tego.

Prezydent Grzegorz Mackiewicz poradził, jak rozładować tłok. – Rodzice zdecydują, czy dzieci zostaną w obecnej szkole, licząc się z ryzykiem dwuzmianowości, czy przechodzą do szkoły podstawowej na bazie gimnazjum z gwarancją nauki na jedną zmianę.

Manewry

Jak się okazało, po zakończeniu naboru przejście zadeklarowali rodzice następujących klas: do SP 16 przechodzą z SP 17 jedna kl. III, jedna kl. IV, do SP 16 przechodzą z SP 3 dwie kl. III, jedna kl. IV, do SP 2 przechodzą z SP 14 jedna kl. III, trzy kl. IV. Do klas pierwszych zapisanych zostało 479 dzieci. Najwięcej, pięć klas pierwszych powstanie w SP nr 3. W SP nr 16 zostaną utworzone 3 klasy, po dwie w SP nr 1, 2, 5, 13 i 17, po jednej w SP nr 8, 9, 14, 15.

– Choć nie można jeszcze stwierdzić niczego na 100%, wydaje się, że uda się uniknąć nauki na dwie zmiany – usłyszeliśmy dziś od naczelnika Waldemara Borynia. – W SP nr 14 doszła jedna klasa z rejonu, ale odeszły cztery, więc bilans jest ujemny – klas będzie mniej o trzy. W SP nr 3 przybyło pięć klas, a odeszły 3, jest zatem więcej, ale najprawdopodobniej uda się zorganizować naukę tak, by najpóźniej dzieci zaczynały ją od trzeciej godziny lekcyjnej.

Przeczytaj uwagi na temat reformy edukacji autorstwa nauczycielki i prezes Koła Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Filologicznego.

Tutaj zapoznasz się z wywiadem, jakiego udzieliła naszemu portalowi łódzka wicekurator oświaty.