FAKTY

Sanepid skontrolował salon z AGD i RTV i wszczął postępowanie

  • Pabianiczanka odkryła taktyczną “spożywkę” w salonie RTV AGD i powiadomiła o tym w serwisie internetowym.
  • Sanepid wszczął postępowanie administracyjne. Właścicielowi sieciówki grozi kara finansowa.
  • Szefostwo RTV EURO AGD tłumaczy, że wszystkie sklepy “działają zgodnie z obowiązującymi przepisami”.

“W RTV EURO AGD znajdziesz nowoczesny sprzęt, który zapewni rozrywkę całej rodzinie, ułatwi kontakt, pozwoli rozwijać pasje, zdopinguje do ruchu, pomoże w nauce i urządzi dom, a nawet wyposaży biuro. Trzymamy rękę na pulsie, żeby jak najszybciej wprowadzić do sprzedaży technologiczne nowości” można przeczytać na stronie internetowej firmy.

Jednak po wprowadzeniu ostatnich obostrzeń, zgodnie z którymi tego typu przybytki muszą być zamknięte, w oczy zaczęła rzucać się … kawa. Obsługa pabianickiego sklepu mocno ja wyeksponowała, co nie wszystkim się spodobało. Trzy dni  dni temu na wykop.pl pojawił się wpis pani Aurelii (pisownia oryginalna ): “Wpadłam ostatnio do galerii w moim mieście (Pabianice), tam jest moja najbliższa apteka. I co? generalnie w miarę pusto. Zamknięte knajpy, odzieżówki, cicho jakoś, ludzie przemykają. Ale jest jeden wyjątek. EURO RTV AGD – nasz k***a przedsiębiorczy cebularz. Jako jedyni z całej galerii otwarci, gra muzyka, świecą światła, sprzedawcy z nosami nad maseczkami, a w środku… ze 30 klientów..no bal na TITANICU… jak to możliwe? Wchodzę i pytam (oczywiście bardzo grzecznie) co tu się odplejdala, ze jako jedyni są czynni? A facet mi, ze oni są teraz też sklepem spożywczym. Rozglądam się telewizory migają, telefony brzęczą. Mówię Panie jaka spożywka? A on pokazuje mi palcem, a tam stoją z kawą stojaki, wiecie góra takich kapsułek do kawy po złociszu i opakowania po kilo, a tam to my proszę Panią proszek do prania sprzedajemy. Ktoś ma tam jaja z żelaza, ze zgadza się na takie zagrywki. Ale spoko, może zaraz będzie promka na 10 kg wołowiny i lodówkę w cenie”.

Skontrolowaliśmy sklep, który nie powinien być otwarty. Spisaliśmy protokół i postanowiliśmy wszcząć postępowanie administracyjne – mówi Małgorzata Sumińska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Pabianicach.

Za łamanie obostrzeń grodzi grzywna od 5 do 30 tys. złotych.

Sanepidowska procedura – jako urzędowa-  trochę potrwa. Tymczasem przedstawiciele sieci tłumaczą, że wszystkie sklepy “działają zgodnie z obowiązującymi przepisami”. Odpowiedzi udzielił portalowi komputerswiat.pl  Euro-net, właściciel sieci.

Oto pełna treść komunikatu:

“Wszystkie sklepy naszej sieci działają zgodnie z obowiązującymi przepisami. To, że niektóre nasze placówki są otwarte – podobnie jak innych sieci w naszej branży – wynika z kilku kwestii. Część placówek ze względu na to, że znajdują się w obiekcie handlowym, którego łączna powierzchnia sprzedaży nie przekracza 2 tys. m2, lub stanowią sklep wolno stojący, którego powierzchnia nie przekracza 2 tys. m2.

Część sklepów natomiast ma aktualnie tak zbudowaną strukturę oferty dla naszych klientów, aby była ona zgodna z obowiązującym rozporządzeniem, według którego dozwolony jest handel detaliczny środkami czystości i środkami chemicznymi związanymi z eksploatacją i utrzymaniem asortymentu AGD, sprzedaż wyrobów medycznych, które w naszym przypadku obejmują m.in. takie produkty, jak termometry, ciśnieniomierze, pulsoksymetry (por. par. 3 ust. 25 pkt. 1 lit. a-f Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 19 marca 2021 r. Dz.U. z 2021 r. poz. 512).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w ramach przeważającej struktury oferty w sklepach RTV EURO AGD aktualnie świadczone są również usługi logistyczne, w tym wydawanie towarów nabywanych w kanałach sprzedaży online, usługi bankowe – aktualnie mamy atrakcyjną ofertę ratalną na towary z naszego asortymentu oraz prowadzimy sprzedaż usług ubezpieczeniowych. W przypadku ukształtowania struktury w sposób, jak opisany powyżej, zgodnie z Rozporządzeniem RM w sprawie ograniczeń w związku ze stanem epidemii, nie ma zakazu sprzedaży innych produktów, czego alternatywnym przykładem mogą być markety spożywcze oferujące do sprzedaży także sprzęt RTV czy AGD”

Komputerswiat.pl komentuje: “Oznacza to wszystko tyle, że sklepy RTV Euro AGD mogą być otwarte, ponieważ oferują asortyment sklepu spożywczego, medycznego, chemicznego, a także usługi bankowe, ubezpieczeniowe, logistyczne, a przy okazji – z braku “zakazu sprzedaży innych produktów” – sprzedają sprzęt AGD i RTV”.