FAKTY

Segregacja kończy się szybko. Jeden pojemnik na papier na 8 klatek

Ratusz nie miał zgłoszenia z Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej o potrzebie dodatkowych pojemników, choć brakuje miejsca na papierowe śmieci.

Lokatorka bloku przy ul. 3 Maja 3/5  zgłosiła, że jeden pojemnik na papier  zdecydowanie nie wystarcza. Zapełnia się błyskawicznie.

Wczoraj zabrali papier, a dziś jest już w połowie zapełniony. Jak już jest papieru po brzegi z bólem serca wyrzucam papier do odpadów zmieszanych – mówi. I zauważa: – To przecież nie powinno tak być. Ustawowo trzeba segregować śmieci. Za niesegregowanie odpadów jest przecież przewidziana nawet kara, a nie ma takiej możliwości dzielenia ich, bo brakuje miejsca. 

Sławomir Urbańczyk, rzecznik prasowy Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej radzi, aby bardzo dokładnie zgniatać papier i go upychać. Jednocześnie tłumaczy, że liczba pojemników jest ustalana na podstawie deklaracji śmieciowych.

Z pergoli przy ul. 3 Maja 3/5 (a w niej z jednego pojemnika na papier) korzystają pabianiczanie łącznie z ośmiu klatek schodowych.

Odkąd pamiętam zawsze był tu jeden pojemnik na papier. Teraz jednak przepisy zaostrzyły się i warto chyba pomyśleć o tym, aby nie były one fikcją – dodaje lokatorka.

Zapotrzebowanie określa zarządca

Zgodnie z przepisami ustawy, częstotliwość odbioru różnych rodzajów odpadów komunalnych od 2013 r. jest określana uchwałą Rady Miejskiej. W przypadku zabudowy wielorodzinnej częstotliwość odbioru papieru jest jednakowa – raz na 2 tygodnie. Inna sprawa to liczba pojemników na odpady segregowane, które zamawia zarządca terenu.

Mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pabianicach:

Jeżeli pojemników na papier jest za mało, administracja PSM może zamówić więcej i nie wiąże się to z dodatkową opłatą. Na podstawie zamówienia z PSM, miasto złoży dyspozycję do Eko Regionu. Wydział Ochrony Środowiska UM nie miał zgłoszenia z PSM o dodatkowe pojemniki na papier na ul. 3 Maja. Obowiązkiem administratora jest ocenić, czy liczba pojemników na odpady segregowane jest odpowiednia do liczby mieszkańców.

Ubywa deklaracji śmieciowych

Czy możliwe jest, że ze wspomnianych bloków deklaracji śmieciowych jest tak mało, że formalnie od dawna przysługuje tylko jeden pojemnik na papier?

Sławomir Urbańczyk nie odnosząc się do sytuacji w tych konkretnie budynkach, podkreśla, że tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy z zasobów ubyły 133 deklaracje. To sporo zważywszy na łączny ubytek ok. 400 deklaracji w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Niestety, część ludzie niekoniecznie wyprowadza się, a ucieka od płacenia za śmieci, tym bardziej, że opłata za wywóz odpadów ostatnio znacząco wzrosła – mówi Sławomir Urbańczyk.

Zjawisko znikających deklaracji nie dotyczy jedynie PSM. Z danych dotyczący całej zabudowy mieszkalnej na terenie miasta wynika, że zmniejsza się liczba deklaracji, a rośnie produkcja śmieci. Obie różnice są spore. Obrazują je poniższe dane.

– w 2019 roku: 23 567 ton, liczba osób wg deklaracji: 57 866, średnio 410 kg odpadów na osobę na rok
– w 2020 roku: 25 754 tony, liczba osób wg deklaracji: 56 647, średnio 450 kg odpadów na osobę na rok.

Kara za brak segregacji po 58 zł od osoby [AKTUALIZACJA PO SESJI]

 

 

 

Tagi: