FAKTY

Spotkanie z Aliną Dąbrowską, która wie, jak wygląda piekło [KSIĄŻKA DO WYGRANIA]

Przeżyła pięć obozów. Poddawano ją pseudomedycznym eksperymentom doktora Mengele.

25 kwietnia (czwartek) o godzinie 18.00 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (ul. Gdańska 13) odbędzie się spotkanie z Aliną Dąbrowską i Wiktorem Krajewskim, autorami książki “Wiem, jak wygląda piekło” (wydarzenie na FB). Spotkanie poprowadzi dr Sebastian Adamkiewicz z Pabianic, współpracownik portalu pabianice.tv

TUTAJ napisaliśmy o wydanym właśnie nakładem Prószyńskiego wywiadzie-rzece.

Pani Alina urodziła się w miejscowości Biała (k. Zgierza) w kwietniu 1923 roku. Jej rodzina szybko przeprowadziła się do Pabianic, ojciec rozpoczął pracę w magistracie. Tu spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. W książce opowiada o swojej (i członków swojej rodziny) działalności w pabianickim podziemiu, w Szarych Szeregach, o pracy w firmie Lohmann-Werke. To także najstarsza żyjąca absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi. Jako dwudziestolatka została aresztowana za druk i kolportowanie prasy podziemnej. Po roku podpisała dokument, że jest “wrogiem narodu niemieckiego” i została wywieziona do obozu Auschwitz. Przeżyła pięć obozów: Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Malchow, Buchenwald i Leipzig, i dwa marsze śmierci. Przez ponad 50 lat nie była w stanie pojechać do Oświęcimia. Dopiero teraz zdecydowała się opowiedzieć całą swoją historię i opublikować listy pisane z obozu.

Wiktor Krajewski – dziennikarz. W 2015 roku debiutował bestsellerową książką “Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego” napisanej wraz z Marią Fredro-Boniecką. W 2017 roku opublikował książkę “Pocztówki z powstania”.

Mamy dla Was egzemplarz książki „Wiem, jak wygląda piekło”. Otrzyma go osoba, która udzieli najciekawszej odpowiedzi na pytanie: dlaczego warto czytać? Na maile (kontakt@pabianice.tv) czekamy do poniedziałku (22 kwietnia) do godz. 20.00.

(Fot. Elżbieta Moore)