HISTORIA

Sto lat temu w Pabianicach urodził się Henryk Debich

Dziś przypada setna rocznica urodzin Henryka Debicha, wybitnego kompozytora i dyrygenta.
Henryk Debich

Urodził się 18 stycznia 1921 w Pabianicach. Od 1952 roku prowadził, jako dyrygent i kierownik artystyczny, Orkiestrę Rozrywkową Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi. Do 1991 roku wspólnie z muzykami w studiach Radia Łódź nagrał ponad 50 płyt i muzykę do 20 filmów. Występował na festiwalach w Sopocie, Opolu, Kołobrzegu i Zielonej Górze. Za całokształt twórczości artystycznej w 1993 roku otrzymał nagrodę „Bursztynowego Słowika” oraz medal 70-lecia Polskiego Radia. Z okazji 50-lecia działalności artystycznej łódzka rozgłośnia uhonorowała swojego dyrygenta „Diamentową Batutą”.

Z okazji setnych urodzin pabianiczanina Radio Łódź przypomina postać wybitnego dyrygenta.

Do godziny 16.00  w programie “Popołudnie z Radiem Łódź” pracownicy naszego muzeum opowiadają o Henryku Debichu i pamiątkach po nim znajdujących się w naszych zbiorach.

Postać wyjątkowa

Muzeum Miasta Pabianic przygotowało z okazji jubileuszu artysty okolicznościowy post na FB.

Czytamy:

Bursztynowe Słowiki

„To była postać wyjątkowa. Bystre spojrzenie zza okularów w rogowej oprawie, ze smakiem dobrana marynarka, widoczny spod kołnierzyka koszuli jedwabny fular” – tak pisał o Debichu Jan Targowski, redaktor muzyczny Radia Łódź.
Być może nie wszyscy wiedzą, że te właśnie rogowe okulary obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum Miasta Pabianic, tak jak i wiele innych pamiątek pozostałych po słynnym muzyku. W 2011 roku rodzina Henryka – bracia Eugeniusz i Bernard oraz syn Mariusz przekazali liczne fotografie, archiwalia oraz inne przedmioty dokumentujące karierę artystyczną dyrygenta.
Wśród nich znalazły się m.in. dwa Bursztynowe Słowiki, stanowiące główną nagrodę festiwalu muzycznego w Sopocie. Jeden z nich to nagroda za całokształt działalności artystycznej, przyznany w czasie XXXII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Sopot 1993.
Przechowujemy też te dwie spośród licznych nagród, odznaczeń i wyróżnień Henryka Debicha, które on sam najbardziej cenił. Jest to Złota Płyta Polskich Nagrań oraz nagroda jubileuszowa Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia w postaci Diamentowej Batuty, którą słynny dyrygent dostał w 1996 r. dla uczczenia 50-lecia jego pracy artystycznej.
Te, oraz wiele innych pamiątek, będzie można oglądać na nowo zaaranżowanej wystawie w naszym muzeum – już w połowie bieżącego roku.

Okolicznościowe inicjatywy

Po godzinie 19.00 dokonania orkiestry Debicha zaprezentuje „na żywo” Big Band kompozytora i dyrygenta Łukasza Wojakowskiego wraz z solistami. Transmisja koncertu na antenie i w internecie. A w Radiu Łódź na wieczór historia rodzinna Debichów.

29 stycznia nakładem GAD Records ukaże się drugi zbiór archiwalnych nagrań łódzkiej orkiestry. „Horyzonty” to funk, soul i najpiękniejsze na świecie smyczki. Uznawany za jednego z najwybitniejszych dyrygentów w historii polskiej muzyki rozrywkowej, Henryk Debich zawsze był wyczulony na nowe trendy. I dlatego – choć nagrania zebrane na „Horyzontach” dzielą od kultowego albumu „String Beat” zaledwie trzy lata – Orkiestra nie tylko rozwinęła się pod względem brzmieniowym, ale nabrała też luzu i feelingu, jakiego mógł jej pozazdrościć niejeden zachodni producent.

„Horyzonty” ukażą się w formie CD 29 stycznia, w przygotowaniu także wersja winylowa. Wydawnictwo promuje utwór „Bungalow”, którego można posłuchać już dziś.

„Horyzonty” kontynuują serię rozpoczętą we wrześniu 2020 roku płytą „City” i razem tworzą kompleksową dokumentację poczynań Orkiestry PRiTV w Łodzi w 1978 roku. W przygotowaniu kolejne części, skupione wokół innych roczników.

Z kolei Astigmatic Records rozpoczyna serię wydawnictw z nieodkrytymi nagraniami orkiestry Debicha od siedmiocalowego singla “Monika / Zabawa w ciemności”.

W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia Orkiestra PRiTV w Łodzi, mimo już ponad dwudziestoletniego stażu, z każdym kolejnym rokiem brzmiała coraz nowocześniej i ciekawiej i sprawnie poruszała się między gatunkami funk i disco, dotykając muzyki ilustracyjnej czy też jazzu. Niewielkie dokonania zostały opublikowana w 1975 roku na płycie “String Beat”. Dlatego Astigmatic Records zaprezentuje nie tylko longplaya pełnego groove’u, pulsujących perkusji, potężnych sekcji dętych i nietuzinkowych, wcześniej niepublikowanych kompozycji, ale również dwa małe winyle. Zanim ukaże się LP pt. “Zbliżenie”, w sprzedaży pojawi się limitowany siedmiocalowy krążek, format który nierozłącznie kojarzy się z tym gatunkiem. Na płycie znajdą się dwa wcześniej niewydane utwory “Monika” i “Zabawa w ciemności”, które otworzą ważny dla Henryka Debicha rok.

18 stycznia legendarny dyrygent obchodziłby jubileusz setnych urodzin. W lipcu minie równe 20 lat od śmierci Debicha. 

W ubiegłym roku Radio Łódź przekazało partytury i nuty orkiestry Henryka Debicha do Archiwum Państwowego. Od 20 lat studio koncertowe w rozgłośni nosi imię dyrygenta. Rada Miejska Łodzi nadała nazwę Henryka Debicha jednej z ulic obok siedziby Radia Łódź. Na budynku rozgłośni wisi także pamiątkowa tablica.

 

(Fot. Muzeum Miasta Pabianic)