FAKTY

Tak będzie wyglądało zmodernizowane targowisko

Budowa nowoczesnego targowiska w Konstantynowie Łódzkim to w tym roku jedna z kluczowych miejskich inwestycji. Jej wartość to prawie 4 mln 700 tys. zł.

Po przebudowie targowisko miejskie będzie całkowicie odmienione, nowoczesne, wygodne i uzupełnione pasem zieleni. Wzdłuż wykostkowanego placu zostaną zorganizowane boksy handlowe – płytsze, 3,2-metrowe od strony ulicy Sucharskiego i głębsze, 6,5-metrowe naprzeciwko nich. Zaplanowano łącznie 185 miejsc handlowych, z których część będzie zadaszona białą membraną.

Nowe kioski handlowe (dla przedsiębiorców aktualnie je posiadających) będą zlokalizowane obok siebie, zostaną ustawione w jednym ciągu i będą miały identyczny wygląd. W zakres prac wchodzą także roboty związane z budową sieci wodno-kanalizacyjnej, zaplecza sanitarnego, oświetlenia i monitoringu.

Inicjatywa przebudowy targowiska miejskiego zrodziła się trzy lata temu. Wtedy jednak przedstawiono tylko ogólną koncepcję. Już na etapie prac projektowych okazało się, że ustawienie wiat czy budynku sanitarnego wymaga przeniesienia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Natomiast prace brukarskie musi poprzedzić przygotowanie odpowiedniej podbudowy dla konstrukcji drogowej. Stąd też całkowicie nowy projekt zagospodarowania targowiska odpowiadający obecnym potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców.

Teren zaprojektowano w taki sposób, by był dostępny i wygodny dla osób z niepełnosprawnościami. Mniej więcej w połowie targowiska po stronie zachodniej stanie węzeł sanitarny dla użytkowników rynku.

Na przebudowę w 2020 roku konstantynowski samorząd przeznaczy 2 783 249 zł (w tym środki unijne i z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych), a w 2021 roku zaplanuje na ten cel dodatkowe 2 mln zł. „Przebudowa targowiska miejskiego w Konstantynowie Łódzkim” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Wysokość przyznanego dofinansowania to 874 938,00 zł. Przy czym warunkiem było zadaszenie co najmniej 50 proc. stanowisk handlowych. Na przebudowę targowiska miejskiego w Konstantynowie Łódzkim zostały przeznaczone także środki, które gmina otrzymała na realizację zadań inwestycyjnych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To 893 611,00 zł.

Modernizacja zostanie zakończona do 31 marca 2021 roku.

(Źródłó: konstantynow.pl)

Tagi: