FAKTY

Upamiętnij getto. Dorzuć swoją cegiełkę

Dobiega końca zbiórka 6,3 tys. na oznaczenie granic pabianickiego getta. Brakuje już tylko 245 zł.

Akcję organizuje Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic z okazji przyszłorocznej 80. rocznicy likwidacji pabianickiego getta. Powstał pomysł zaprojektowania czterech kamiennych płyt, które – umieszczone w chodniku ulicy Warszawskiej – informować będą przechodniów o wejściu na teren okupacyjnej dzielnicy żydowskiej. – Od samego początku pragnęliśmy, aby każdy pabianiczanin i pabianiczanka, jak również każdy kto interesuje się dziejami pabianickiej społeczności żydowskiej, mógł sam ją uhonorować i dorzucić swoją cegiełkę do oznaczenia miejsca, gdzie zmuszona była mieszkać przed wywiezieniem z miasta – mówi prezes TMDP Michał Beda.

Link do zbiorki TUTAJ

Wzór płyty (100×50 cm)

W lutym 1940 roku niemieccy okupanci utworzyli w Pabianicach getto dla ludności żydowskiej. Znajdowało się ono w rejonie ulic: Batorego, Sobieskiego, Kościelnej, Bóźniczej, Warszawskiej, Kaplicznej, Żwirki i Wigury, Konopnej, Garncarskiej. Szacuje się, że w getcie zgromadzono około dziewięciu tysięcy osób.

W dniach 16-18 maja 1942 roku nastąpiła likwidacja getta. 16 maja niemieccy okupanci obstawili szpalerem ulicę Warszawską znajdującą się wewnątrz getta i ulicę Zamkową. Tą trasą przeprowadzono Żydów przez miasto na nieistniejący już dziś stadion Krusche i Ender. Po drodze Niemcy zamordowali słabych, chorych oraz tych, którzy nie chcieli opuścić swoich mieszkań. Pozostałych, po spędzeniu na stadionie 2-3 dni, wywieziono do obozów koncentracyjnych i getta w Łodzi.

Płyty z informacjami o getcie zostaną wmurowane w chodniki