W zrewitalizowanym mauzoleum odbywać się będą wydarzenia artystyczne. Obiekt może lśnić już jesienią przyszłego roku.
Na liście zagrożonych “perełek” Światowego Funduszu Zabytków (World Monuments Fund) znalazło się, obok katedry Notre Dame, Mauzoleum Kindlerów. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Wczoraj w siedzibie parafii ewangelicko-augsburskiej w Pabianicach odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono wizję współpracy z WMF. Jej kształt zostanie ostatecznie określony wiosną przyszłego roku. Obecnie pastor bp Jan Cieślar przygotowuje szczegóły. W mauzoleum (używanym do niedawna jako ekumeniczna kaplica pogrzebowa) 3-4 razy w miesiącu mają odbywać się wydarzenia kulturalne (koncerty, wystawy).
WMF tworzy się co 2 lata. Eksperci wybrali – spośród zgłoszonych 250 – 25 miejsc, które ich zdaniem są w największej potrzebie. Małgorzata Grodzicka-Kowalczyk, architekt-urbanista, współpracująca z bp. Cieślarem przy rewitalizacji mauzoleum, to osoba, którą poruszyły unikalne walory architektoniczne oraz historyczne obiektu i uznała, że należy powalczyć o wprowadzenie go na prestiżową listę WMF. Jak zauważyła pani architekt, sporym atutem przemawiającym “za” objęciem opieką przez amerykańskiego patrona było zaangażowanie Andrzeja Furmana, który jako przedstawiciel fundacji “My kochamy Pabianice” przekazał 600 tys. zł jako wkład własny na rzecz projektu rewitalizacji kaplicy, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej (informowaliśmy o tym w połowie marca).
– Chodziło o wykazanie społecznego zaangażowania w ratowanie zabytku – podkreśliła Małgorzata Grodzicka-Kowalczyk.
Nowojorska fundacja wspiera inicjatywy mające na celu pozyskanie środków finansowych – m.in. na promocję naszego zabytku w świecie.
Budynek projektu Johannesa Wendego został wzniesiony w latach 1907-1909. Ufundowała go Zofia Kindler po śmierci swego męża Ludwika (syna Rudolfa Kindlera). Włączony do programu rewitalizacyjnego miasta budynek już niedługo zacznie tętnić życiem. Obecnie odnawiana jest jego dolna część, remont przechodzi też dach. Ogromnym wyzwaniem będzie renowacja witraży.
Prace wymagają ścisłej współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Według najbardziej optymistycznych prognoz, mogą zakończyć się już jesienią przyszłego roku. Są plany, by na terenie otaczającym mauzoleum zaprojektować ogród, który stałby się miejscem wytchnienia dla pabianiczan.
Póki co zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć z wnętrza mauzoleum (KLIKNIJ TUTAJ).