FAKTY

Właściciele domków mogą znów starać się o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”

Wznowiono rządowy program. Warto skorzystać z szansy na ocieplenie domu czy wymianę starego pieca.

Jak poinformował Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, przerwa w naborze wniosków miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego.

Program Czyste Powietrze będzie realizowany przez dziesięć lat, a łączne działania w jego ramach to kwota ponad 103 mld zł. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych. Celem programu jest m.in. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację przestarzałych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Na co są pieniądze?

Program oferuje dofinansowanie do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe – na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Są to: węzeł cieplny, pompa ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy kondensacyjny, ogrzewanie elektryczne, kocioł na paliwo stałe (węgiel, biomasa), jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Jednym z głównych powodów występowania smogu w naszym kraju jest tzw. niska emisja, czyli uwalnianie do atmosfery szkodliwych substancji. Jak się jednak okazuje, sama wymiana systemu ogrzewania nie jest wystarczająca – bez odpowiedniej izolacji domu całe ciepło może szybko przeniknąć na zewnątrz. Wiele domów w Polsce było budowanych w czasach, kiedy jeszcze nie stosowano rozwiązania uwzględniającego izolację cieplną, co prowadzi do marnowania energii i dużych strat ciepła, a także do wyższych rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak ważna jest termomodernizacja domów, która dodatkowo wpłynie na oszczędności w domowym budżecie.

Po zmianie 

Obecnie adresatami programu są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.

Mogą oni wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym, beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Mieszkańcy naszego województwa mają składać w WFOŚiGW w Łodzi. Kontakt TUTAJ.

Warto zadzwonić także do Wydziału Ochrony Środowiska pabianickiego ratusza – prezydent podkreślił na niedawnej komisji Rady Miejskiej, że urzędnicy potrafią skutecznie służyć pomocą, aby nie trzeba było jechać do Łodzi i samemu weryfikować potrzebnych dokumentów.

TUTAJ pisaliśmy o naborze w ramach innego przedsięwzięcia pt. Program Ograniczania Niskiej Emisji.

Zainteresowanie

Jak podkreślają w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, program “Czyste Powietrze” cieszy się dużym zainteresowaniem. Do końca grudnia 2018 r. w sumie w całym kraju wpłynęło ponad 25 tys. wniosków i jest ponad 100 tys. założonych kont na portalu beneficjenta. Największe zainteresowanie programem jest na Śląsku, gdzie wpłynęło ponad 3,5 tys. wniosków i na Mazowszu, gdzie odnotowano ich ponad 2,3 tys.. Obecnie podlegają one weryfikacji przez WFOŚiGW oraz trwa podpisywane umów z beneficjentami. Do tej pory podpisano ich ponad 100 na kwotę ponad 1 mln zł dofinansowania.


Jeden komentarz do “Właściciele domków mogą znów starać się o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”

Comments are closed.