FAKTY

Wystające obrzeże. Czy zabawa na trampolinach w parku jest bezpieczna?

• Według wytycznych brzeg skoczni nie może sięgać ponad powierzchnię, ale urządzenia otoczone są wystającą krawędzią.
Urząd Miejski zapewnia, że plac zabaw poddawany jest kontrolom przez specjalistów.
Nie warto szaleć na trampolinach. Nawet ewentualne zrównanie z elastyczną wykładziną nie uchroni od wypadków. 

“Równo z ziemią ze względu na krawędź, o która można się potknąć” – obok rysunku napisał projektant trampolin, wchodzących w skład placu zabaw w parku Wolności. Urządzenie górki aktywności „Wieloryb Czuj-Czuj” to projekt z trzeciej edycji budżetu obywatelskiego. Plac zabaw został oddany  do użytku niespełna rok temu.

TAK WYGLĄDA PROJEKT

Firma przystępująca do przetargu musi przyjąć wymogi Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. W SWIZ przeczytać można zaś: “Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych polegających na urządzeniu górki aktywności Wieloryb Czuj-Czuj na terenie parku Wolności w Pabianicach, zgodnie z dokumentacją projektową”.

Skontaktowaliśmy się z wykonawcą projektu.

– Wszystko jest zgodne z polską normą, a przed oddaniem do użytku plac zabaw został sprawdzony przez firmę zewnętrzną – mówi Cezary Krakowski, właściciel firmy “Prometeusz”. Dodaje jednak: – Jeśli okaże się, że należy trampoliny wyrównać, zrobimy to.

Zgłoszenie zagospodarowania górki aktywności przyjęto w Starostwie Powiatowym bez uwag i sprzeciwu. Za zadanie ze strony Urzędu Miejskiego odpowiadał Wydział Ochrony Środowiska.

Ratusz przyznaje, że projektant zaznaczył, iż krawędź zewnętrzna trampoliny ma zostać zamontowana na poziomie gruntu w celu uniknięcia potknięcia, opierając się na wytycznych do proponowanej trampoliny, ale: “ogłaszając postępowanie miasto nie mogło promować konkretnej firmy, stąd wymóg montażu trampoliny posiadającej certyfikat zgodnie z obowiązująca normą. Trampolina została zamontowana zgodnie z normą, a plac zabaw poddawany jest kontrolom przez specjalistów”.

Wypadek i reakcje

 Temat trampolin pojawił się po wypadku 9 października br. Uczennica SP14 Ksenia Cichocka upadła bokiem na rant – obrzeże trampoliny. Jej zdrowie pogarszało się aż do stanu krytycznego. Okazało się, że ma pękniętą nerkę, złamane żebro i inne obrażenia wewnętrzne (CZYTAJ TUTAJ). Po dwóch operacjach było już lepiej, ale nie opuszczały ją bóle i wysoka, 40-stopniowa gorączka.

– W miniony czwartek usłyszałam, że nerka jest niedrożna i nie da się jej uratować, musi zostać usunięta. Za dużo jest na niej krwiaków, są zbyt rozległe, przez co organ nie pracuje prawidłowo. Jutro mamy konsultację z profesorem. Nie zanosi się, by córka wyszła ze szpitala przed końcem roku – mówi w rozmowie z pabianice.tv mama Małgorzata, która nadal poszukuje świadków wypadku.

Urząd Miejski w Pabianicach zapewnił, że urządzenia “zostały zamontowane zgodnie ze specyfikacją techniczną i posiadają stosowne certyfikaty. Po zamontowaniu odbył się odbiór pomontażowy wykonany przez eksperta technicznego w dziedzinie placów zabaw”.

Ostatni przegląd, wykonany przez eksperta technicznego ds. placów zabaw, miał miejsce 11 września, a więc około miesiąc przed nieszczęśliwym zdarzeniem. Po informacji o wypadku pracownicy urzędu raz jeszcze sprawdzili otoczenie trampolin. Zostaną zamontowane dodatkowe tabliczki dotyczące zasad bezpieczeństwa (CZYTAJ TUTAJ).

W ubiegłym tygodniu wyszczerbiony fragment pokrytej gumą krawędzi został zdjęty, a ubytek uzupełniony.

Nasi czytelnicy zaczęli dopytywać, czy trampoliny w parku są bezpieczne. Intermauta Tomasz Kozłowski na FB zauważył, że powinny być skonstruowane równo z matą amortyzującą, aby nie było takich kanciastych krawędzi.

O czym należy pamiętać

Ważne jest na pewno minimalizowanie ryzyka, dmuchanie na zimne. Jednocześnie należy mieć świadomość, że niekontrolowana zabawa na trampolinie może być niebezpieczna. Z informacji i raportów dostępnych w Internecie wynika, że większość wypadków i urazów u dzieci zdarza się z powodu zbyt słabego nadzoru rodziców. Dziecko nie potrafi przewidzieć, jak odbicie z większą siłą zadziała na jego organizm.

Najczęstsze urazy, jakie zdarzają się u dzieci korzystających z trampolin to: naciągnięcia mięśni, zwichnięcia, złamania kończyn, urazy głowy, szyi i zranienia. Zdarzają się one przede wszystkim wtedy, gdy z trampoliny korzysta więcej niż jedno dziecko.

Podczas skoków nie wolno jeść, pić czy żuć gumy. zabronione są również skoki na główkę, salta, specjalne upadki na plecy czy inne próby akrobacji, nie należy przeskakiwać z trampoliny na trampolinę.

*****

Wesprzyj nas

Tagi: