Od niedawna działa nowa strona internetowa dotycząca Pabianic. Pod adresem historiapabianic.ddns.net miłośnicy historii miasta znajdą sporo ciekawych informacji.
Na pomysł stworzenia strony wpadł wiosną tego roku, na początku lockdownu, Marek Krzemiński, 17- letni uczeń technikum ZS nr 2.
– Wszystko zaczęło się od przeglądania starych planów miasta z początku XX wieku. Zauważyłem trud z jakim odczytuje się mapy. Nie były one wówczas tak dokładne, aby je bezproblemowo odczytać, więc postanowiłem jedną z nich przenieść na dzisiejszy plan miasta. Usunąłem ulice, których wówczas nie było. Wtedy zdałem sobie sprawę, że wiele osób może mieć problem z odczytaniem tak starych map, dlatego postanowiłem zrobić więcej przekładów. Kolejnym wyzwaniem okazał się łatwy dostęp do powstałych map przez inne osoby. Musiałem wybrać wygodną formę dla użytkowników, padło na stronę internetową. Chciałem, aby zawierała ona wiele danych historycznych w jednym miejscu, dzięki czemu nie trzeba byłoby szukać ich w różnych źródłach – mówi młody pabianiczanin.
Szybko zdał sobie sprawę z tego, że podjęcie się tak ogromnego projektu samemu może być bardzo trudne i czasochłonne. Dlatego zwrócił się o pomoc do Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic.
Jego członkowie udostępnili posiadane w swoich zbiorach stare fotografie, plany, przygotowali pierwsze opisy. W akcję włączyli się też inni mieszkańcy Pabianic.
– Mając do dyspozycji parę kompetentnych osób, byłem w stanie podzielić zadania, odpowiednie dla każdego z nich. Sam postanowiłem być odpowiedzialny za stworzenie strony i jej wygląd. Nie miałem za dużego pojęcia o tym. Zacząłem od pierwszych zarysów, a z czasem uczyłem się coraz bardziej zaawansowanych technik. Reszta zespołu zajęła się zdobywaniem potrzebnych informacji i ich redagowaniem. Dzięki współpracy grupy połączyliśmy wartość historyczną dawnych dzieł kartograficznych ze współczesnymi technikami graficznymi, mogąc tym samym przedstawić je w wygodnej, przystępnej i czytelnej formie. Wszystko to udało się zamieścić na łatwej w obsłudze, interaktywnej mapie – tłumaczy Marek Krzemiński.
Z czasem pojawiały się kolejne pomysły, takie jak sdział poświęcony postaciom historycznym, mapom źródłowym. Na tym nie koniec – strona cały czas jest w rozbudowie. Każdy może stać się współautorem strony przesyłając zdjęcie, opis czy inną ciekawostkę dotyczącą naszego miasta.
Dane można przesyłać na adres: historiapabianic@gmail.com