ROZRYWKA

24-25 lipca: Puchar Polski w kolarstwie szosowym

Międzynarodowy Wyścig Kolarski o Puchar Bogumiły Matusiak – Memoriał Marka Wojny w weekend w Pabianicach i okolicach.

Po raz pierwszy kolarze z Polski, Niemiec, Czech, Ukrainy, Litwy i Estonii ścigać się będą w pucharowej dwudniowej formule. W sobotę – jazda indywidualna na czas na dystansie 12 kilometrów młodszych zawodników. Start i meta w Róży. Dwa razy dłuższą trasę zaplanowano na niedzielę. Kolarze wystartują z Pawlikowic. Będą jeździć m.in. przez Dobroń, Chechło i Pabianice (15. Pułku Piechoty “Wilków”).

Tomasz Olban, kierownik sekcji kolarskiej PTC i członek zarządu Okręgowego Związku Kolarskiego w Łodzi, spodziewa się, że w wydarzeniu weźmie udział ok. 500 zawodników. Można się zapisywać tuż przed zawodami, w tej chwili zgłosiło się blisko 400 chętnych do wystartowania w sobotę i niedzielę.

Trener Wojciech Golenia dziś podczas konferencji prasowej w CH Echo, zachęcał młodych ludzi do rozwoju kolarskiej pasji. Wtórował mu Arkadiusz Jałowski, prezes Okręgowego Związku Kolarskiego w Łodzi. Zapewniali, że drzwi stoją otworem także dla młodych przy kości, którzy siłą nacisku mięśni potrafią nadrobić straty spowodowane koniecznością pokonania większego oporu powietrza, a przy okazji zrzucić trochę kilogramów.

Generalnie: chcieć, to móc. A chcą, póki co chętni spoza Pabianic (i odnoszą sukcesy w ogólnopolskich zawodach). Jak np. widoczni na zdjęciu, trenujący w PTC 14 – letni Kacper Chudy ze Zduńskiej Woli i dwa lata starszy Szymon Kozuń z tego samego miasta. Ten ostatni zajął w ubiegłym tygodniu 15. miejsce podczas ogólnopolskiej Olimiady Młodzieży.

Talentów z pewnością jest więcej. Mogą zostać niebawem odkryte. Być może niedługo będzie realizowany Projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego “Kolarska kadra czeka”. – To seria zawodów na torach, adresowanych do młodzieży od szóstej klasy szkoły podstawowej – precyzuje Tomasz Olban.

Sekcja kolarska PTC wcześniej próbowała rozbudzać najmłodsze talenty. Dwa lata temu na Lewitynie miał miejsce wyścig przedszkolaków.

***

Bogumiła Matusiak (ur. 24 stycznia 1971 w Pabianicach) to najbardziej utytułowana polska kolarka szosowa. Przez większość swojej kariery amatorskiej związana z LKS Pawlikowiczanka. Od 2002 kolarz zawodowy. Od 2007 w zawodowej grupie kolarskiej “Primus”. W latach 1990-2009 jej trenerem był Marek Wojna. W swoim dorobku ma ponad 150 wygranych wyścigów w kraju i za granicą oraz 25 tytułów mistrza Polski w kategorii Elite.

Marek Wojna (ur. 1961, zm. 16 sierpnia 2009 w Wałbrzychu) – polski trener kolarstwa i działacz sportowy. Pochodził z okolic Dłutowa. Był wychowankiem sekcji kolarstwa Włókniarza Łódź. Po zakończeniu kariery zawodniczej był szkoleniowcem młodzieży w klubie LKS Pawlikowiczanka, gdzie od 1990 trenował późniejszą 25-krotną mistrzynię polski w kolarstwie szosowym Bogumiłę Matusiak, a także przyszłego mistrza polski Krzysztofa Jeżowskiego. Był trenerem i dyrektorem sportowym w zawodowej grupie kolarskiej Primus, a następnie po jej rozwiązaniu trenerem w klubie Tramwajarz Łódź.

233 rowerzystów walczyło o Puchar Bogumiły Matusiak