Wynajem długoterminowy jest coraz popularniejszy. Rynek wynajmu długoterminowego co roku zyskuje nowych zwolenników. Wiele osób wciąż jednak woli kupić samochód firmowy. Postaraliśmy się pokazać zalety obu możliwości.
Samochód firmowy to konieczność i rozwiązanie logistycznie nawet dla najmniejszych przedsiębiorstw. Dla większości to jednak spory wydatek finansowy, nawet jeśli zdecydują się na kredytowanie lub leasing. To przecież nie tylko koszt samego zakupu, ale również dodatkowe pieniądze ponoszone na serwisowanie, kontrolne badania techniczne, ubezpieczenie, garażowanie lub zapewnienie parkingu, oraz opłacenie pracownika, który będzie poruszał się pojazdem. Szczególnie, jeśli nasza firma potrzebuje samochodu dostawczego, busa, czy o jeszcze większych gabarytach.
Samochód firmowy to duża inwestycja
Dodatkowo, to inwestycja, która nigdy nie nabierze wartości, nie „zwróci się” po jakimś czasie. To majątek raczej obciążający i którego cena spada najbardziej.
Dlatego firmy mają trzy możliwości zdobycia samochodu. Mogą go kupić w salonie za gotówkę lub na kredyt, leasingować oraz wypożyczyć.
Jeśli auto będzie kupowane za gotówkę, praktycznie nie mamy problemu. Wypada jedynie pogratulować właścicielowi firmy, że dysponuje tak dużą ilością wolnych środków. Przyznajmy jednak, że takich firm jest niewielki odsetek. Częściej kupujący muszą posiłkować się pożyczkami.
Co więcej, w przypadku, jeśli samochód zakupimy za leasing finansowy, wówczas tylko część kosztów będziemy mogli odliczyć, zazwyczaj w ramach amortyzacji. Jeśli wybierzemy leasing operacyjny, auto nie będzie środkiem trwałym firmy. Odpisy będzie mógł robić leasingodawca. Przedsiębiorca będzie za to odpisywał wszystkie koszty spłaty, a więc rzeczywisty koszt „wypożyczenia” auta. Jest to więc korzystne z punktu widzenia optymalizacji podatkowej.
Opcji kredytowej chyba nie trzeba opisywać. Nie jest to idealne rozwiązanie. Szczególnie, jeśli wyobrazimy sobie długość spłaty kredytu, a więc i długość konieczności użytkowania kupionego samochodu. W wielu wypadkach, zanim zostanie spłacony kredyt, samochód będzie już przestarzały, awaryjny czy choćby za mały do dalszej obsługi działań firmy. Potem wypada jedynie sprzedać samochód za część faktycznej wartości, a więc stracić.
Niektórzy mogą obyć się bez samochodu
Dlatego niektóre osoby decydują się działać bez samochodu. Jest to jednak rozwiązanie dla niewielu firm. Głównie tych, które działają w internecie, albo w bardzo dobrze skomunikowanym mieście. Niestety, co prawda bilet miesięczny komunikacji miejskiej to koszt tygodniowego tankowania samochodu, ale już korki albo konieczność sprawnego przemieszczenia się, nie wpływają na dobre postrzeganie przedsiębiorstwa.
Dlatego coraz popularniejszy jest wynajem
Leasing jest narzędziem, które w ostatnim okresie czasu trochę ucierpiało i notowaliśmy spadki w tej części rynku. Natomiast bardzo dobrze rozwija się tzw. wynajem długoterminowy, a więc formuła leasingu uzupełniona o szereg innych usług, w tym chociażby serwis – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na wynajem długoterminowy.
Co roku działania te zyskują nowych zwolenników, choć Polska wciąż jest na końcu z popularnością tego rozwiązania.
Kto najczęściej wynajmuje wóz?
Najlepszymi klientami firm wypożyczających samochody są duże firmy współpracujące z partnerami biznesowymi z zachodu. Tam, ten rodzaj uzupełniania floty jest bardzo popularny. Szczególnie, jeśli firma chce lub musi posługiwać się samochodami z górnej półki cenowej. Wówczas może zawrzeć umową na określony czas, również z określeniem sposobu i konsekwencji jej przedłożenia czy zerwania. Ma stałe zobowiązania finansowe, ale jednocześnie nie musi martwić się o serwisowanie samochodów, przeglądy czy opłacenie ubezpieczenia.
Jaki jest koszt wynajmu długoterminowego?
Opracowując koszty leasingowania, kredytowania i wynajmowania samochodu, od razu rzuca się w oczy pominięcie niektórych kosztów w wynajmie długoterminowym. W tym wypadku nie zapłacimy przecież:
- wkładu własnego
- ubezpieczenia (OC, AC, NW)
- kosztów zakupu nowych opon
- serwisowania
- kosztów administracyjnych prowadzenia logistyki, księgowania itd.
- nieprzewidzianych napraw
Nie będziemy musieli również sprzedawać samochodu, jeśli zechcemy kupić inny, nowy. Firma zaoszczędzi więc sporą kwotę. Średnio kilkanaście tysięcy złotych, w rozliczeniu trzyletnim.
Samochód z wynajmu długoterminowego to wygoda i oszczędności
Właściciel przedsiębiorstwa siada przed komputerem, znajduje polecaną firmę wynajmującą samochody, wybiera model i podpisuje umowę. Potem, przez określony czas opłaca wynajem i praktycznie nie ma kłopotów. Niektórzy mogą pomyśleć, że to scenariusz do filmu science fiction. Tymczasem to całkiem realne prowadzenie działań, jeśli firma skorzysta z wynajmu długoterminowego.
Pozostawiamy więc Państwa przemyśleniom wybór między zakupem samochodu, a jego wynajęciem i zachęcamy do sprawdzenia, czy przedstawiona powyżej scenka jest realna i uszyta na miarę Waszego przedsięwzięcia.
artykuł partnera przygotowany we współpracy z wypożyczalnią samochodów CkCorp