FAKTY

Wybory 2018: Pełna, oficjalna lista kandydatów na radnych

Wiemy, kto powalczy o mandaty. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała nazwiska chętnych do rady miasta i powiatu.

Kandydaci do Rady Miejskiej

Pabianiczanie będą mieli wybór pomiędzy kandydatami Koalicji dla Pabianic Grzegorza Mackiewicza oraz będącego w opozycji Prawa i Sprawiedliwości. Najmłodsza kandydatka startuje z listy PiS – uczennica Klaudia Kot ma 18 lat. Najstarszy 79-letni kandydat Antoni Szudzikowski to działacz tej samej partii.

KdPGM

Koalicja w okręgu nr 1 stawia na wiceprezydent Aleksandrę Jarmakowską (wystartuje z pozycji nr 1), która cztery lata temu nie ubiegała się o mandat, była jednak radną miejską w kadencji 2010-2014. Od kilku miesięcy mówiło się, że “jedynką” w tym okręgu będzie wieloletni radny Zbigniew Grabarz, jednak ostatecznie zrezygnował ze startu. Wicelider listy to Andrzej Żeligowski, przewodniczący RM, a trzecie miejsce zajmuje radna Iwona Marczak.

W okręgu nr 2 stronnicy prezydenta wysunęli na czoło listy obecne radne: Bożennę Kozłowską i Joannę Kupś, a za nimi kolejno Rafała Szkudlarka i Martę Cichą.

Z kolei w okręgu nr 3 za Krzysztofem Rąkowskim drugie miejsce zajmuje Aleksandra Stasiak – to efekt porozumienia zawartego z SLD. Trzeci jest radny Dariusz Cymerman.

Okręg nr 4 ma silną “lokomotywę” w postaci prezydenta Grzegorza Mackiewicza, za nim znaleźli się radni: Grażyna Wójcik, Krzysztof Hile i Robert Dudkiewicz.

PiS

PiS-owscy oponenci prezydenta do walki w okręgu nr 1 z wiceprezydent Jarmakowską i radnymi KKRP wystawili dwóch obecnych radnych: Rafała Madaja (lider) i Antoniego Hodaka (wicelider) za nimi Jarosław Grabowski, szef Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

W okręgu nr 2, gdzie liderem jest radny Adam Kaczorowski, druga pozycja należy do radnej Katarzyny Miękiny, a trzecia do Arkadiusza Tądela.

W okręgu nr 3 liście przewodzi kandydujący na prezydenta miasta Włodzimierz Stanek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16. Za jego plecami o reelekcję walczy radny Piotr Różycki, a numer 3 ma Anita Ceglarek.

Listę PiS w okręgu nr 4 otwiera radna Monika Cieśla, „dwójką” jest katecheta Tadeusz Gęs, a pozycję 3. ma Maria Durajska.

Oto wszyscy kandydaci do Rady Miejskiej (kolejność list ze strony PKW), powiększ obraz:

 

Kandydaci do Rady Powiatu

Znamy już także kandydatów na radnych powiatowych. Od razu rzuca się w oczy duża polaryzacja wśród startujących komitetów. O mandaty w pabianickich okręgach (nr 1, 2, 3, 4) walczą jedynie dwa duże, konkurencyjne obozy: Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja dla Pabianic Grzegorza Mackiewicza.

Z kolei w okręgach obejmujących Konstantynów Łódzki (nr 5) i gminy wiejskie (nr 6) partia Jarosława Kaczyńskiego będzie musiała stawić czoła kandydatom Koalicji Obywatelskiej (Platforma i Nowoczesna). Jest tam także komitet “Tak dla Powiatu” i przedstawiciele Kukiz`15.

Najmłodszą startującą – 19-letnią Dominikę Kmin z Mierzączki Dużej – znaleźliśmy na liście PiS.

Koalicje

Notowania partii rządzącej są wyraźnie wyższe niż podczas ostatnich wyborów samorządowych (a już wówczas Prawu i Sprawiedliwości zabrakło jedynie dwóch mandatów, aby przejąć władzę w powiecie) – stąd wyraźna mobilizacja KDPGM i KO. Ich listy wzmacniają znane nazwiska: wójt Henryk Gajda to “jedynka” Koalicji Obywatelskiej w tzw. okręgu wiejskim, z kolei w Konstantynowie “lokomotywą” będzie burmistrz Henryk Brzyszcz. Bardzo prawdopodobne, że Brzyszcz zrezygnował z walki o reelekcję tylko dlatego, aby wzmocnić listę Koalicji Obywatelskiej (zmiana przepisów uniemożliwia jednoczesny start na burmistrza i do rady powiatu), to samo może odnosić się do wójta Gajdy.

Natomiast w pabianickim okręgu nr 2 listę Koalicji dla Pabianic zasilają praktycznie same znane nazwiska, w kolejności na liście: radny powiatowy Arkadiusz Jaksa, członek zarządu powiatu Gabriela Wenne-Błażyńska, prezes MZK Jarosław Habura, popularna położna Magdalena Rybarczyk-Cieślar, dyrektor MOK Maria Wrzos-Meus. Strategia “wszystkie ręce na pokład” sił antypisowskich pokazuje wyraźnie, że październikowe wybory są dla nich walką o wszystko, a zmiana powiatowych władz jest naprawdę realna.

PiS

Z kolei Prawo i Sprawiedliwość stawia przede wszystkim na obecnych radnych powiatowych, którzy będą ubiegać się o reelekcję. W okręgu nr 1 listę PiS otworzą radni Tomasz Pierzchała i Marek Błoch, w okręgu nr 2 wicelider listy to radny Piotr Ambroziak, a w okręgu nr 3 lider i wicelider to Waldemar Flajszer i Grzegorz Hanke. Niespodzianką jest okręg 2, w którym listę prowadzi Jarosław Lesman, obecny radny miejski.

W okręgu nr 4 listę otwiera dawny radny powiatowy Marcin Wolski, za nim niezwiązany wcześniej z samorządem Marek Czechowski oraz Sławomir Szczesio (były radny obecnej kadencji rady miejskiej, który stracił mandat, gdyż łączył go z kierowaniem PTTK korzystającym z mienia gminy). W tzw. okręgu wiejskim (nr 6) Prawo i Sprawiedliwość na pierwszej pozycji umieściło radnego Jarosława Kosmalę, kierownika ARiMR w powiecie pabianickim, drugą i trzecią lokatę zajmują radni: Piotr Grącki i Robert Rządziński.

Tak dla Powiatu i Kukiz`15

Ciekawostką na liście KKK Tak Dla Powiatu (komitet firmowany przez związanych z PSL Henryka Chodasewicza i Zbigniewa Stasiaka) jest Robert Kraska, przewodniczący SLD w powiecie pabianickim (ludzie Sojuszu startują w ramach koalicji Mackiewicza). Tu także jest Wioletta Domańska (lekarka z Ksawerowa, obecnie radna powiatowa z klubu BSR) oraz wicewójt gm. Pabianice Roman Figiel. Z kolei na liście Kukiz`15 znajdziemy m.in. nauczyciela historii Dariusza Jakóbka, który w wyborach uzupełniających do Rady Miejskiej bez powodzenia ubiegał się o mandat (wygrał wtedy Dariusz Cymerman).

Oto wszyscy kandydaci do Rady Powiatu (kolejność list ze strony PKW), powiększ obrazy:

Okręg 5 i 6: