Loggery nie przeszkadzają ptakom w ich codziennej aktywności. Można dzięki nim śledzić losy młodych bocianów czarnych po opuszczeniu gniazda.
“Dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w 2021 r. zaobrączkowaliśmy i wyposażyliśmy w lokalizatory aż 19 piskląt bociana czarnego” poinformowała dziś regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi”. Akcja objęła boćki także z naszego Nadleśnictwa Kolumna.
Logger waży niewiele – zaledwie 18 g, więc nie stanowi istotnego obciążenia dla bociana czarnego ważącego około 3000 g. Ponadto, z uwagi na niewielkie rozmiary, loggery nie przeszkadzają ptakom w ich codziennej aktywności, a pozwalają obserwatorom śledzić losy młodych bocianów czarnych po opuszczeniu gniazda.
– Do niektórych gniazd musieliśmy wyjeżdżać kilka razy, aby wybrać właściwy dzień na założenie loggerów – aby cała akcja zakończyła się sukcesem czyli odbyła się w sposób bezstresowy i bezpieczny dla ptaków i ludzi. W jednym gnieździe, niestety, doszło do straty lęgu. Najprawdopodobniej kuna leśna zabiła duże pisklę z założonym loggerem. Kuna zostawiła logger i metalową obrączkę na gnieździe, dzięki czemu urządzenie będzie mogło być wykorzystane w przyszłym roku – relacjonuje prof. Piotr Zieliński z Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego
W 2021 r. udało się także odnaleźć na naszym terenie kolejne, nowe gniazda bociana czarnego i dołączyły one do lokacji obserwowanych przez leśników i naukowców z Uniwersytet Łódzki. Niedawno pisaliśmy o bocianie czarnym – rekordziście z okolic Pabianic.