Furmanowie ruszyli z potężną inwestycją, której celem jest zwiększenie mocy produkcyjnej.
Rozbudowa zakładów w Ksawerowie i Pabianicach już trwa. Polega ona przede wszystkim na powiększeniu powierzchni fabryk z przeznaczeniem na nowe pomieszczenia produkcyjne i laboratoryjne. W tym celu „Aflofarm” zakupił działkę przyległą do zakładu w Ksawerowie o powierzchni prawie 2 ha. Jednocześnie prowadzone są prace modernizacyjne w obu fabrykach. Według szacunków, realizowany projekt pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych firmy o około 30%.
Z kolei nowy magazyn będzie centrum dystrybucyjnym dla całej firmy. Obiekt, w dużej mierze zautomatyzowany, ma mieć „pojemność” około 20.000 palet. Pomiędzy magazynem centralnym a pabianicką fabryką powstanie łącznik, który ułatwi komunikację między budynkami.
– Do tej pory znaczną część procesów magazynowych musieliśmy zlecać na zewnątrz. Budowa magazynu centralnego znacznie usprawni ten proces zarówno pod względem logistycznym, jak i ekonomicznym – mówi prezes Jacek Furman.
Inwestycja warta 120 mln zł jest realizowana w związku z decyzją Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej uwzględniającą złożony przez firmę wniosek w ramach programu Polska Strefa Inwestycji. ŁSSE przyzna “Aflofarmowi” ulgi podatkowe. Zatrudnienie ma się zwiększyć o kilkadziesiąt osób. Planowany termin zakończenia prac to II kwartał 2020 roku.
Pabianicka marka dostępna na całym świecie
Projekt jest odpowiedzią na ambitne plany rozwoju na rynku polskim oraz zagranicznym. Obecnie „Aflofarm” posiada cztery zakłady produkcyjne – w Pabianicach, Ksawerowie, Rzgowie i Krakowie. Ten ostatni zakład dołączył do spółki z początkiem 2019 r. w wyniku połączenia z krakowską spółką Scan Anida – producentem produktów leczniczych i naturalnych kosmetyków.
Rozwój poza granicami kraju jest obecnie jednym ze strategicznych priorytetów. W tym celu na początku 2018 r. powstał nowy dział rynków zagranicznych. Pierwszym krokiem będzie utworzenie struktur firmy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Już teraz produkty pabianickiego przedsiębiorstwa są sprzedawane w 28 krajach na całym świecie.
(Fot. Aflofarm)
,,Automatyzacja procesów produkcji i magazynowania” znaczy tyle, że nowych miejsc pracy nie przybędzie. Z czego mają żyć ludzie o niskich kwalifikacjach? Z 500+, nie każdy ma odpowiednie zdolności umysłowe do bycia inżynierem, to niesprawiedliwe, ale prawdziwe. albo ograniczamy automatyzację, albo płacimy socjal za posiadanie dzieci.