FAKTY PORADNIK

Botaniczne ciekawostki Pabianic: Dziewanna

Jeśli w ruch nie pójdzie kosiarka, strzelisty pęd dziewanny może dorosnąć nawet do 3 metrów, a dolna część stanie się rozłożysta.

Jedna z najbardziej okazałych roślin spotykanych w Polsce wyrosła na trawniku przy ul. Wiejskiej (koło Wolnościowej). Pas drogowy, a więc i koszenie, należy do starostwa (Wiejska jest drogą powiatową). Jak widać, opóźnienia w pielęgnacji pasa drogowego dało tej ciekawej roślinie pole do rozwoju.

Ta “świeca królewska” – wedle wierzeń ludowych – przynosi szczęście. A ponieważ rośnie na ubogiej glebie porzekadło głosi: “Gdzie rośnie dziewanna, tam bez posagu panna”.

Jest wykorzystywana w fitoterapii i kosmetyce. Ma działanie regenerujące, kojące, przeciwzapalne i oczyszczające. Może być stosowana w stanach zapalnych oskrzeli, przy leczeniu uporczywego, suchego kaszlu oraz osób chorych na astmę. Ze względu na swoje właściwości powlekające łagodzi ból gardła i chrypę.
Dziewannę stosować można także w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Sprawdzić się może przy nieżytach żołądka, biegunce, kolce jelitowej, zaś w postaci okładów na  stłuczenia, rany, oparzenia czy odleżyny.
Roślinę tę można  znaleźć w składzie preparatów do rozjaśniania włosów oraz szamponach  wzmacniających, służy też  do pielęgnacji cery trądzikowej. Kwiat dziewanny wykorzystywany jest do przygotowania naparów, olejków i syropów.