Patron Debich zamiast Jaszuńskiego, Kunickiego czy Waryńskiego?
W styczniu Henryk Debich został uhonorowany ulicą w Łodzi. Ten wybitny dyrygent to rodowity pabianiczanin. W naszym mieście urodził się i zmarł. Koalicyjny Klub Radnych Pabianice wystąpił do prezydenta o nazwanie jednej z ulic jego imieniem. A okazja nadarzy się już wkrótce w związku z obowiązującą od 2 września br. tzw. ustawą dekomunizacyjną. Samorządy mają rok na usunięcie nazw propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.
Choć patroni pabianickich ulic Jaszuński, Waryński, Kunicki nie mieszczą się w zakresie czasowym wskazanym w ustawie, to pierwszy był zadeklarowanym komunistą, a drudzy to działacze Proletaryatu, uważanego pierwszą polską partię robotniczą opartą na zasadach marksizmu.
PRZECZYTAJ WYWIAD “DUCH KOMUNIZMU STRASZY W PABIANICACH”
***
Mieszkańcy nie muszą ponosić kosztów wymiany dokumentów w związku ze zmianą nazwy ulicy. Można to zrobić całkowicie bezkosztowo – wystarczy odrobina dobrej woli ze strony władz miasta i powiatu. Dowody osobiste już dziś wymieniane są za darmo, a dowody rejestracyjne czy prawa jazdy mogłyby, gdyby… stosowną uchwałę przyjęła Rada Powiatu.
Szereg rad w Polsce takie uchwały już przyjmuje. W 2013 dla gminy Pawłowice uczyniła to Rada Powiatu Pszczyńskiego, a w 2009 Rada Powiatu Wejherowskiego dla miasta Rumi. W obydwu przypadkach uzasadnieniem były zmiany nazewnictwa ulic.
Droga Pani Redaktor,
w artykule kompletnie rozmija się Pani z prawdą.
Ani Ludwik Waryński, ani Stanisław Kunicki nie podlegają zapisom tzw. “ustawy dekomunizacyjnej”. Łatwo to sprawdzić, zaglądając choćby na stronę IPN, gdzie kwestii Waryńskiego poświęcona jest osobna notka.
“Instytut Pamięci Narodowej nie widzi przesłanek aby dokonywać zmiany tej nazwy ulicy w oparciu o Ustawę z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744). Jeśli samorząd ją zmieni nie powinien w uchwale powoływać się na normy ustawy z 1 kwietnia 2016 r.”
Polecamy przeczytanie naszego tekstu. Autorka pisze wyraźnie: “Choć patroni pabianickich ulic Jaszuński, Waryński, Kunicki nie mieszczą się w zakresie czasowym wskazanym w ustawie, to pierwszy był zadeklarowanym komunistą, a drudzy to działacze Proletaryatu, uważanego pierwszą polską partię robotniczą opartą na zasadach marksizmu”. Radni (to fakt) o zmianę wystąpili w kontekście ustawy – interpelacja jest podlinkowana. Po kliknięciu w inne fragmenty tekstu można zapoznać się z naszymi wcześniejszymi publikacjami – z jednej strony opartymi na faktach, z drugiej poddających je krytycznej analizie. Polecamy zwłaszcza wywiad ze Stefanem Turschmidem.