FAKTY

Hortiterapia w WTZ

Niepełnosprawni mają „oazę spokoju”.

Warsztat Terapii Zajęciowej pozyskał 4.000 zł z Fundacji BGK w ramach programu “Wolontariat jest super”. Projekt (napisany przez WTZ i pracowników/wolontariuszy banku) pt. „Oaza spokoju” ma na celu wprowadzenie hortiterapii, polegającej na pracy w ogrodzie.

Zagospodarowany zostanie teren wokół siedziby WTZ oraz taras. Zakupiono duży parasol ogrodowy, ogrodową huśtawkę, donice, sprzęty (grabki, szpadle, miotły, sekatory itp.) i sadzonki. Niepełnosprawnych wspiera Wydział Ochrony Środowiska UM.

– Za nami projektowanie ogrodu i zajęcia o wartościach odżywczych warzyw. Dziś wspólnie sadzimy kwiaty, rośliny i krzewy – mówi Agnieszka Jaksa, kierownik WTZ.

Podopieczni w ramach działań terapeutycznych będą samodzielnie dbać o ogród i warzywniak. Hortiterapia bazuje na wrodzonej potrzebie kontaktu z naturą, który wywołuje pozytywne reakcje. Może być realizowana czynnie w postaci uprawiania i pielęgnacji roślin lub biernie – poprzez obserwację. Ważny jest również aspekt społeczny terapii ogrodem, bo uczy ona umiejętności pracy zespołowej.