KRUCHTA

Kolęda w nowej formie. Co wymyślili nasi księża?

Ze względu na pandemię i obostrzenia najprawdopodobniej nie będzie tradycyjnych odwiedzin duszpasterskich. Księża już mają pomysły na kolędę w nowej formule.

Na  początku października napisaliśmy, że hierarchowie podczas obrad KEP w Pabianicach mieli wypracować wspólne stanowisko dotyczące odwiedzin duszpasterskich. Chodziło o ogólne wytyczne dla biskupów diecezjalnych. Ostatecznie stanęło na tym, że poszczególne diecezje mają decydować o formach tzw. kolędy, polegając na rozeznaniu księży proboszczów.

Jedno jest pewne – w tym roku ze względu na pandemię i obostrzenia najprawdopodobniej nie będzie tradycyjnych odwiedzin duszpasterskich zwanych kolędą.

Pabianiccy księża zapewniają jednak, że bacznie obserwują sytuację sanitarną i ufają, że po Nowym Roku “przynajmniej w jakiejś ograniczonej formie uda nam się odwiedzić naszych Parafian” – czytamy na stronie parafii św. Maksymiliana.

Pierwsze propozycje

Duszpasterze zastanawiają się nad nową formą. Są też otwarci na propozycje. Pierwsze już są. To  zaproszenie do kościoła na msze sprawowane w intencji rodzin mieszkających na poszczególnych ulicach, rejonach czy w miejscowościach. “Będziemy wyznaczali poszczególne ulice i w danym dniu zapraszali do kościoła modląc się o błogosławieństwo dla mieszkańców, rozdając obrazki”.

Księdza będzie też można zaprosić do domu. Duchowni odwiedzą jednak tylko te rodziny, które wcześniej indywidualnie zaproszą na kolędę. “Zapisywać się będzie można w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Na stolikach w kruchtach wyłożone są kartki ze zgłoszeniem na kolędę oraz potrzebne informacje”- dowiadujemy się.