KRUCHTA

Zamiast odwiedzin duszpasterskich msze za domowników? Ustalenia wkrótce

Hierarchowie nad Dobrzynką spróbują ustalić wspólne stanowisko dotyczące wizyty duszpasterskiej w dobie koronawirusa.

Jak wcześniej informowaliśmy (TUTAJ i TUTAJ) w Pabianicach obradować będą biskupi z całej Polski Uczestnicy 387 Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski rozgoszczą się w HOTELU&SPA Fabryka Wełny, a msze będą odprawione w pobliskim kościele św. Mateusza (CZYTAJ TUTAJ).

Nad czym w nszym mieście będa głowić się hierarchowie? Prócz zagadnień związanych ze spadkiem religijności i powołań, purpuraci mają urządzić burzę mózgów dotyczącą tzw. kolędy w czasie epidemii.

Chodzi o ogólne wytyczne, w obrębie których poruszać się będą poszczególne diecezje i ustanawiać szczegółowe postępowanie. Np. rządowe rozporządzenie zwalnia księży z noszenia maseczek podczas nabożeństwa, ale wizyta duszpasterska nim nie jest… Jeśli księża wyruszą w ogóle w wedrówkę po domach, raczej będą musieli osłaniać twarze.

Jeśli – ponieważ kolęda w praktykowany dotąd sposób “od domu do domu” może stanąć pod znakiem zapytania…

Czy jaskółka zmian okaże się katowicka kuria?  Ksiądz Tomasz Wojtal sekretarz i rzecznik metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca w specjalnym oświadczeniu napisał, że “Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie”. Księża mają ograniczyć odwiedziny duszpasterskie wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy. W okresie Bożego Narodzenia odprawiane mają być także msze w intencji parafian z poszczególnych ulic „z prośbą o Boże błogosławieństwo i zdrowie na kolejny rok”.

Czytamy: “Nie możemy zapominać, że w wielu domach naszych parafii mieszkają osoby z grup ryzyka zakażenia: osoby starsze i chore. Pomyślmy też o dzieciach szkolnych. Swoje schorzenia ma też część duszpasterzy. Odwiedziny kolędowe w dotychczasowej formie zwiększają ryzyko zakażenia czy kwarantanny zarówno osób duchowych, jak i parafian”.

TUTAJ link źródłowy