KRUCHTA

Księża czekają na zaproszenia do domów. Trwa roznoszenie opłatków (ale nie wszędzie)

Księża sposobią się do wizyt duszpasterskich, choć …  z pewną nieśmiałością. Wiadomo, czasy są niepewne z powodu epidemii i rozporządzeń z nią związanych. Rozwój sytuacji jest nieprzewidywalny.

W największej pabianickiej parafii św. Maksymiliana wierni mogą zaprosić gościa w sutannie wypełniając papierowy formularz albo wysyłając zgłoszenie drogą elektroniczną.

W ogłoszeniach czytamy: “O ile sytuacja pandemiczna na to pozwoli, chcielibyśmy jako Wasi duszpasterze odwiedzić z wizytą duszpasterską Wasze rodziny, zanosząc Boże błogosławieństwo po świętach Bożego Narodzenia. Udamy się do tych domów, które wyrażą wcześniej chęć przyjęcia kapłana przez złożone zaproszenie kolędowe. Zaproszenia te są umieszczone na stoliku przy wyjściu z kościoła, można je zabrać do domu i wypełnione wrzucić do skarbony przy wejściu do kancelarii parafialnej lub złożyć w zakrystii. Na podstawie zebranych zaproszeń ustalimy plan wizyty duszpasterskiej. Zgłoszenia można też dokonać na naszej stronie internetowej: www. maksymilian.pl i odesłać. Na zaproszenia czekamy do 25 grudnia br. Prosimy o przekazanie informacji w swoich Rodzinach i Sąsiedztwach również osobom chorym”.

Nietrudno przewidzieć, że wzorem lat ubiegłych będą odprawiane także tzw. msze kolędowe dla mieszkańców poszczególnych ulic. Możliwe też, że kolęda przeciągnie się w czasie. W Ksawerowie kolęda zakończyła się latem.

Odważniej wygląda akcja opłatkowa. Taka trwa w parafii na Piaskach. Osoby chętne do roznoszenia opłatków mają zgłaszać się do kancelarii. W parafii na Zatorzu opłatki roznosi kościelny i ministranci, a duszpasterze dziękują “za ich życzliwe przyjęcie i składane ofiary”.

Proboszcz parafii NMP zrezygnował z roznoszenia opłatków. Ogłosił: “Ze względu na epidemię nie roznosimy opłatków wigilijnych do mieszkań parafian. Opłatki pobłogosławione można nabyć pod chórem oraz w dni powszednie w zakrystii i kancelarii parafialnej. Dziękujemy za ofiary składane za opłatki, które przeznaczymy na bieżące opłaty w parafii”.