OPINIE

LIVE ze Starego Rynku [AKTUALIZACJA: VIDEO]

W środę polemika koło pomnika. Zanim podjadą buldożery, a teren wyrówna walec.

Przedstawiciele różnych środowisk spotkają się przy pomniku Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe. Ma on zniknąć z przestrzeni publicznej na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Ratusz szuka wykonawcy prac rozbiórkowych.

Zdecydowanym zwolennikiem niszczenia pamiątek po komunie jest nauczyciel historii Dariusz Jakóbek, którego zaprosiliśmy przed monument. Dyskutował będzie z przedstawicielem SLD oraz z Adamem Śmiechem, narodowym demokratą i publicystą z Pabianic. Niedawno próbował on ocalić choć część z napisem „Grunwald – Berlin”. SLD ostatnio powiadomiło prokuraturę o tym, że wg nich konserwator zabytków, wykreślając obiekt z ewidencji zabytków, mógł złamać prawo.

Zetrą się zatem różne punkty widzenia. Gorącą dyskusję będziemy transmitować na żywo na naszym profilu FB, 16 maja (środa), o godz. 19.30. 

Zaproszenia przed pomnik nie przyjął prezydent Grzegorz Mackiewicz, tłumacząc, że “dyskusja na ten temat jest ze strony Urzędu Miejskiego bezprzedmiotowa, ponieważ samorząd tylko i wyłącznie realizuje wymóg ustawy dekomunizacyjnej. Jako wykonawca ustawy ma obowiązek usunąć pomnik i robi to, respektując wszystkie przepisy, które dotyczą tego obiektu”.

Zapraszamy na nasz profil FB.

[AKTUALIZACJA]: Z powodu niesprzyjającej pogody, plenerowa konfrontacja została przełożona na przyszły tydzień.
[AKTUALIZACJA 2]: Poniżej video z przebiegu:

5 komentarzy do “LIVE ze Starego Rynku [AKTUALIZACJA: VIDEO]

  1. Grzesiu co tak chowasz głowę w piasek ? Tak broniłeś pomnika i przeciągałeś w czasie swoje działania. Teraz raptem nie masz nic do powiedzenia ?
    Co do respektowania przepisów prawa to też Grzechu nie przesadzaj. DO końca marca miałeś wyburzyć to cudo, czego nie zrobiłeś. Nie dostaniesz zatem zwrotu kosztów wyburzenia z budżetu państwa. Czyli wtopa na 200 tyś
    Oj będzie bolało :)

  2. Tez sie dziwę, ze nie chce sie ustosunkowac. Nagle jest ślepym wykonawcą prawa pisowego. Warto to zapamiętac.

  3. Czy przedstawiciele SLD będzie Pan Marek Gryglewski ? Dobrze wypada w transmisjach live ? Widać było na Waszym portalu ostatnio :)

    1. Bardziej zwrócilibyśmy uwagę na fakt, że prezydent nie chce wyrazić swojego stanowiska.

  4. Panu Jakóbek za kilka lat będzie potępiać zburzenie Pomnika, jak się koniunktura polityczna zmieni. Za Komuny by ganił ,,faszystów” z endecji od Dmowskiego, dziś jest ,,wybitnym piłsudczykowcem walczącym z komuną”. Konfitury, konfitury…

Comments are closed.