FAKTY

Polski Ład: Jedni skaczą z radości, inni czekają na więcej

Dziś w pabianickim biurze senatora Macieja Łuczaka i posła Marka Matuszewskiego odbyło się spotkanie z szefami samorządów Powiatu Pabianickiego. Dotyczyło podziału środków z pierwszego rozdania Polskiego Ładu. Nie wszyscy, choć chcieliby, mogą skakać z radości – jak burmistrz Robert Jakubowski.

“Rewelacyjnie jest zacząć tydzień dobrą informacją, a ta, którą chcę Wam przekazać, to prawdziwa petarda. Konstantynów Łódzki otrzyma 12 milionów zł z Rządowego Funduszu Polski Ład Pomogą one spełnić NASZE marzenie o budowie bazy sportowo-edukacyjnej przy  SP 1 im. Królowej Jadwigi. Uczniowie zyskają pełnowymiarową halę sportową i bieżnię, ale to nie wszystko… Projekt FunLaboratory to również 5 nowych sal dydaktycznych: geograficzno-biologiczna, chemiczno-fizyczna, informatyczna, 2 językowe do nauki metodą obserwacji i eksperymentu, a także planetarium. I jak tu nie skakać z radości!?” – napisał na swoim FB burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Robert Jakubowski. To były wicestarosta Powiatu Pabianickiego, który także ma powody do satysfakcji. Oto po kilku latach otworzyła się realna perspektywa budowa nowoczesnej hali sportowej na gruzach warsztatów.

O podziale środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład poinformowaliśmy tuż po dzisiejszej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego. W skrócie:

  1. Najwięcej środków – 12 000 000 zł – otrzyma Konstantynów Łódzki. Cel: Budowa bazy sportowo – edukacyjnej przy Szkole Podstawowej nr 1.
  2. 11 162 500 zł Gmina Pabianice na modernizację dróg.
  3. Gmina Dobroń 11 000 000 zł na rozbudowę Stacji Uzdatniania Wody w m. Markówka.
  4. Gmina Ksawerów 10 768 250 zł na rozbudowę sieci wodociągowo- kanalizacyjnej na terenie gminy Ksawerów.
  5. Powiat pabianicki  10 348 245 zł. Cel: budowa Powiatowej Hali Sportowej przy Zespole Szkół Nr 1 (na gruzach warsztatów – na zdjęciu).
  6. Gmina Lutomiersk 8 954 000 zł na budowę przedszkola z oddziałem żłobkowym w miejscowości Wrząca, Gmina Lutomiersk.
  7. Gmina Dłutów 4 750 000 zł na przebudowę ulicy Rzemieślniczej, Piaskowej i Ostatniej.
  8. Miasto Pabianice 4 500 000 zł na przebudowę Starego Rynku w Pabianicach – tworzenie włączającej, inspirującej i aktywizującej mieszkańców zielonej przestrzeni publicznej ( w ramach tego zadania zburzony zostanie pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe, który wg IPN promuje komunizm).

Przypomnijmy, że Pabianice złożyły wnioski na ponad 90 mln zł, także na budowę energooszczędnego kompleksu szkolno-przedszkolnego na Zatorzu dla ok. 600 dzieci i przebudowę dróg. We wcześniejszych, ocenianych przez komisję rozdaniach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Pabianice nie dostały nic.

Wnioski oceniała komisja powołana przez premiera. Jak zapowiadano, “głównym kryterium oceny wniosków w pierwszym naborze był rodzaj inwestycji realizowanej przez samorząd. W pierwszym naborze priorytetami były m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy gospodarowanie odpadami, a także inwestycje społeczne tj. żłobki, przedszkola czy ścieżki rowerowe.

Dziś rano podczas rządowej konferencji prasowej padło, że kierowano się także zasadą proporcjonalności, czyli mniej pieniędzy dla mniejszych samorządów. Na przykładzie powiatu pabianickiego widać, że jest odwrotnie. Premier zapowiedział kolejny nabór jeszcze w tym roku, a obecni dziś na spotkaniu w Pabianicach parlamentarzyści, zadeklarowali, że nasze miasto dostanie po kolejnym naborze większe pieniądze. – Popłyną one szerokim strumieniem – obiecał  poseł Marek Matuszewski, podkreślając, że to nie kiepsko sporządzane wnioski pozbawiły Pabianice szans w pierwszym rozdaniu Polskiego Ładu. Jednocześnie poseł Paweł Rychlik zaznaczył, że niewielkie pieniądze dla stolicy powiatu nie mają związku z polityką: – Wszyscy się uczymy, komisja także – powiedział. Wtórowali mu inni (widoczni na zdjęciu parlamentarzyści).

Środki z pierwszego rozdania Polskiego Ładu mogą dotrzeć do samorządów jeszcze w tym roku.