„Witamy w nanoświecie” – to tytuł wyjątkowej ekspozycji wypożyczonej z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.
Kilkadziesiąt eksponatów przywędrowało z Krakowa do Pabianic. Niemal wszystkie są interaktywne. Przedstawiają przykłady użycia nanotechnologii w codziennym życiu, np. w medycynie, elektronice, domach. To nauka poprzez zabawę – jest m.in. domino, klocki, gry, plansze i przeróżne modele.
Wystawa jest wyjątkowa z jeszcze innego powodu – w jej przygotowaniu brało udział kilkudziesięcioro uczniów gimnazjów, techników i liceów z całej Polski. To młodzież zaprojektowała i wykonała eksponaty.
– Podobnie jak ich rówieśnicy z 10 innych krajów, przez kilka miesięcy brali udział w zajęciach eksperymentalnych, dyskutowali o roli nauki w społeczeństwie, odwiedzali wyższe uczelnie i naukowe wystawy interaktywne – mówi Maciej Kluza z UJ, kurator wystawy.
„Witamy w nanoświecie” jest podsumowaniem międzynarodowego projektu edukacyjnego „Irresistible”, którego zadaniem było przybliżenie młodym ludziom zagadnień związanych z odpowiedzialnymi badaniami naukowymi i innowacjami.
Wystawę można obejrzeć w zamku. Będzie dostępna do 7 maja.