FAKTY

Nasi licealiści zmierzyli się z konstytucją

Wczoraj  w II Liceum Ogólnokształcącym odbył się konkurs o niecodziennej tematyce. Uczniowie czterech pabianickich szkół średnich (1 LO, 2 LO, ZS nr 2, ZS nr 3) mogli sprawdzić swoją wiedzę o ustroju państwa, systemie politycznym czy prawach i obowiązkach obywatela zapisanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Powód uczniowskich zmagań? 25-lecia uchwalenia Konstytucji RP. Organizatorem wydarzenia był student prawa, pabianiczanin Gracjan Majewski. Konkurs odbył się pod patronatem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Chciałbym, żeby ten konkurs sprowokował młodszych kolegów do zajrzenia do treści konstytucji. Bez cienia przesady, to najważniejszy akt prawny w Polsce. Warto znać swoje prawa i obowiązki. Tylko tak można być obywatelem, w pełni znaczenia tego słowa – podkreślił organizator.

Nie odbyło się bez emocji. Konieczne było przeprowadzenie dogrywki na 10. lokatę w klasyfikacji pierwszej dziesiątki najlepiej napisanych prac, nagradzanych w sposób szczególny. Trzech uczniów zajęło 10. miejsce ex aequo. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono upominki.

Trzy najlepsze prace należały do uczniów II LO. Pierwsze miejsce zajęła Joanna Skowronek z klasy 3HG. Drugie miejsce należy do Wojciecha Wieczorka z klasy 1C, zaś trzecią lokatę zajęła Marta Żuber z klasy 3HG.

Zwycięzcy odbiorą nagrody rzeczowe podczas miejskich obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja. Te rozpoczną się mszą o godz. 10.00 w kościele św. Mateusza.