Karetki wyjeżdżają do nagłych zdarzeń z ul. Konopnickiej. Tu znajduje się obecnie filia Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
Na początku sierpnia (CZYTAJ TUTAJ) napisaliśmy, że od nowego roku usługi z zakresu ratownictwa na terenie naszego powiatu realizować będzie Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi z filią w Pabianicach. Tymczasem, przejęcie nastąpiło już wczoraj w nocy, 1 listopada. Z ambulansów zniknął logotyp PCM i hasło: “Twoje zdrowie naszym celem”, a pojawiły się oznaczenia WSRM.
Na FB WSRM czytamy:
Dziś o godzinie 00:00 w struktury naszej firmy włączono zespoły ratownictwa medycznego z terenu powiatu pabianickiego. To kolejny etap ujednolicenia systemu ratownictwa medycznego na terenie naszego województwa. A co to oznacza dla Was?
- Niezależnie od miejsca zdarzenia pomoc zostanie Wam udzielona w taki sam sposób.
- Niezależnie od miejsca zdarzenia udzielający Wam pomocy zespół będzie posiadał wysokiej jakości sprzęt medyczny.
- Zespoły ratownictwa medycznego udzielające Wam pomocy w sytuacjach kryzysowych (zdarzenia masowe, pandemia itp.) będą działać jeszcze sprawniej.
O co tu chodzi?
Zmiana wynika ze znowelizowanej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. O kontrakt z NFZ mogły ubiegać się tylko samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, podmioty z 51-procentowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych. Obsługa przez WSRM zwiększa tzw. upaństwowienie, centralizując pierwszą pomoc.
W podjętym właśnie ruchu chodzi m.in. o standaryzację pierwszej pomocy, czyli np. o to, aby wszystkie zespoły ratownicze były w takim samym stopniu przeszkolone. Szpital nie będzie też musiał ponosić części kosztów (np. wyposażenia czy opłaty za teren w Konstantynowie Łódzkim, gdzie stacjonuje jeden ambulans).
Karetki już należące do WSRM do zachorowań czy wypadków nie wyjadą spod szpitala, a z parkingu przy ul, Konopnickiej 39a. Tu była siedziba Falcka, a do niedawna punkt pobierania wymazów.
Pabianice przekazały samochody
Przypomnijmy – po duńskiej firmie Falck usługi ratownicze przejęło Pabianickie Centrum Medyczne, które kupiło w leasingu 4 karetki (3 podstawowe i 1 specjalistyczną, tzw. S). Koszt całego przedsięwzięcia to dla PCM ok. 3 miliony zł.
– Realizację umowy leasingowej przejmie wojewódzka stacja. Nic na tym nie tracimy – powiedział Adam Marczak, dyr. ds. techniczno-administracyjnych w PCM.
Trudno przewidzieć, czy w ambulansie S będzie lekarz, ponieważ medycy kierowani są do walki z koronawirusem, a sytuacja zmienia się z godziny na godzinę.