FAKTY

Co z zapowiedzianymi mieszkaniami dla 60 rodzin?

O tej inicjatywie było głośno w połowie ub. roku, kiedy to Pabianice weszły w skład Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Łódzkie. Przedsięwzięcie powstało na gruzach programu Mieszkanie Plus, ale robota na razie  w przysłowiowym polu.

Na sfinansowanie objęcia udziałów nasze miasto w ub. roku otrzymało 3 mln zł wsparcia ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Pabianice, z uwagi na galopującą inflację, wystąpią o więcej pieniędzy na ten cel (upraszczając – pula została zwiększona).

Zadaniem SIM Łódzkie sp. z o.o. jest budowa społecznych mieszkań czynszowych z możliwością dojścia do własności. 60% kosztów inwestycji pokrytych zostanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, resztę stanowić ma wkład własny najemców i preferencyjne kredyty komercyjne. Powstanie SIM-ów  ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Takich, których z jednej strony nie stać na kredyt mieszkaniowy, z drugiej – nie kwalifikują się do uzyskania lokalu z zasobów komunalnych, mają na tzw. wkład własny, stać je będzie na regularne opłaty czynszu.

Spółka ma realizować inwestycje mieszkaniowe na nieruchomościach należących do Skarbu Państwa, w Pabianicach jest to teren przy ul. Zaradzyńskiej o pow. 7,5 tys. m kw. Staną tu dwa budynki dla 60 rodzin.

Przez rok nic w sprawie nie drgnęło, nie licząc np. rezygnacji z funkcji prezesa SIM. Zastępuje go obecnie oddelegowany z Rady Nadzorczej ekonomista Janusz Wdzięczak. Na ostatniej sesji poinformował radnych, że niebawem ruszy przetarg na dokumentację projektową, co najpewniej umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych wiosną przyszłego roku.

Bliżej do nowych mieszkań. Powstaną budynki dla 60 rodzin