FAKTY

Olga Tokarczuk znana i czytana przez pabianiczan

Czytelnicy zamawiają najważniejsze dzieła autorki. Biblioteka dokupi książki.

Wczoraj świat obiegła wiadomość o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Akademia Sztokholmska doceniła pisarkę “za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Gratulacje dla Polki napływają z każdego zakątka globu. A jak wygląda poczytność autorki w Pabianicach?

W Miejskiej Bibliotece Publicznej znajdują się wszystkie wydane przez noblistkę powieści, zbiory opowiadań oraz opracowania. Każda filia ma po kilka książek, a w bibliotece głównej na ul. św. Jana 10 jest dostępnych po kilka egzemplarzy bardziej popularnych powieści.

– Po ogłoszeniu wczorajszej informacji zainteresowanie jej twórczością, już wcześniej dosyć duże, jeszcze wzrosło. Na pewno jest dziś w naszej bibliotece najchętniej czytaną polską noblistką. Wpłynęły zapytania o większą ilość egzemplarzy “Ksiąg Jakubowych” i innych tytułów – mówi Adela Głogowska z MBP.

Do tej pory najczęściej wypożyczaną (ok. 70 razy) jest “Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Dla porównania – na tle innych jej książek – “Anna In w grobowcach świata” ma ok. 15 wypożyczeń, a “Podróż ludzi Księgi” ok. 30.

– Renesans przeżywają uhonorowani w zeszłym roku Nagrodą Bookera “Bieguni” – powieść tę przeczytało około 50 osób. Po zeszłorocznym sukcesie “Biegunów” nasza biblioteka dokupiła jeszcze jeden jej egzemplarz – wylicza.

Rzadziej wypożyczana była do tej pory najnowsza powieść Tokarczuk – “Księgi Jakubowe”, zaliczana do trudniejszych w odbiorze pozycji w dorobku autorki. Jak podkreślają pracownicy biblioteki, oprócz pokaźnej objętości (ok.1000 stron) książka ta porusza niełatwe zagadnienia z dziedziny historii Polski, wymaga od czytelnika znajomości różnych kwestii społeczno-obyczajowych z przeszłości naszego narodu.

– Od wczorajszego popołudnia jest rezerwowana i zamawiana przez czytelników. Planujemy zakup dodatkowych egzemplarzy najchętniej wypożyczanych książek noblistki – dodaje Adela Głogowska.

(Fot. Facebook/Olga Tokarczuk – Krzysztof Dubiel/Instytut Książki)


Jeden komentarz do “Olga Tokarczuk znana i czytana przez pabianiczan

Comments are closed.