KRUCHTA

Piesza pielgrzymka z ograniczeniem wiekowym. Jakie jeszcze zmiany?

Mniej uczestników, noclegi w namiotach, rano mierzenie temperatury.

Wczoraj w parafii św. Maksymiliana obyło się spotkanie osób zaangażowanych w organizację 552. Pieszej Pielgrzymki Pabianickiej na Jasną Górę. Będzie to szczególna wyprawa – w czasie epidemii. Warto przypomnieć, że  jeszcze niedawno stała ona pod ogromnym znakiem zapytania.

Dyskusja na temat formy pielgrzymki podczas epidemii trwała od pewnego czasu. TUTAJ napisaliśmy o koncepcji wędrówki na zasadzie sztafety (tak ma wyglądać m. in. pielgrzymka zgierska i łódzka), TUTAJ o marszu gęsiego.

Wszystko wskazuje na to, że decyzja na “tak” zapadła, ale obrazu Czarnej Madonny dotrze maksymalnie 150 osób (łącznie z obsługą, np. służby medyczne, duchowni). Oznacza to, że zwykłych pielgrzymów pójdzie około 100. Pierwsza selekcja to wprowadzone ograniczenie wiekowe – pątnicy musza mieć od 18 do 60 lat. Druga na zasadzie: kto pierwszy się zapisze, ten lepszy. To spore ograniczenie – ostatnio wędrowało ponad 400 osób.

Pielgrzymi będą nocowawać w pojedynkę w namiotach (tylko najbliższa rodzina razem). Codziennie rano będą mieli mierzoną temperaturę. Jeśli okaże się, że wynosi ponad 37 stopni, to wróci do domu. Wystąpienie u kogokolwiek przypadku COVID-19 oznaczać ma koniec pielgrzymki.

Trasa religijnej wyprawy będzie taka sama jak w ubiegłym roku, kiedy to po raz pierwszy została zmodyfikowana  (CZYTAJ TUTAJ) Szczegóły są dopracowywane.