FAKTY

Płoną lasy koło Pabianic

Jest bardzo sucho, a to zwiększa ryzyko pożaru. Przed południem akcja niedaleko węzła Łask. Niedawno strażacy popędzili do gminy Dłutów.

2 hektary poszycia leśnego spłonęło dziś na pograniczu powiatu pabianickiego i łaskiego – w pobliżu osiedla Ostrów. Zaczęło się palić w kilku miejscach. Pożar gasiło 9 zastępów straży, w tym 5  z naszego powiatu. Jak poinformował nas dyżurny KP PSP w Pabianicach, prawdopodobna przyczyna – zaprószenie ognia.

9 zastępów strażaków z naszego powiatu gasi obecnie las w Ślądkowicach.

Czy pożary mogą mieć związek z paleniem marzanny z okazji pierwszego dnia wiosny? Nie można tego wykluczyć, ale nikt nie został złapany na gorącym uczynku.

Policja przypomina, cyklicznie na przełomie zimy i wiosny na terenie kraju odnotowuje się liczne przypadki pożarów mających związek z nielegalnym procederem wypalania traw, trzcinowisk lub pozostałości po zeszłorocznych zbiorach.

Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych, jest ogromne. Nieuwaga, nagła zmiana kierunku wiatru lub niekorzystne ukształtowanie terenu mogą spowodować pożar, którego opanowanie możliwe będzie jedynie przez jednostkę Państwowej Straży Pożarnej. Ofiarami ognia lub dymu mogą być nie tylko ludzie, ale też dziko żyjące zwierzęta, a ziemia na “wypaleniskach” staje się jałowa. (Więcej TUTAJ)

 

(Fot. OSP Łask)