KOMUNIKACJA

Przejazd pod Lutomierską do końca 2024 roku. Samorząd dokłada pół miliona złotych

Prezydent przedłoży radnym list intencyjny w sprawie budowy trasy pod torami. 

Prezydent Grzegorz Mackiewicz zaproponuje radnym uchwałę intencyjną w sprawie zawarcia porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na współfinansowanie budowy bezkolizyjnego przejazdu pod torami na ul. Lutomierskiej. Deklaracja dotyczy do 500 tys. zł w budżecie miasta na rok 2023 r.

– Gotowość samorządu do finansowej pomocy przy inwestycji, którą prowadzi GDDKiA, podnosi szansę na realizację zadania – tłumaczy rzeczniczka ratusza Aneta Klimek.

Na wniosek prezydenta GDDKiA przedstawiła wstępny harmonogram inwestycji, który przewiduje rozpoczęcie prac projektowo-dokumentacyjnych w trzecim kwartale tego roku i realizację w latach 2023-2024.

O wystąpieniu władz miejskich do łódzkiego oddziału GDDKiA o przekazanie do wiadomości harmonogramu prac przy przebudowie DK 71 napisaliśmy w marcu br.

Władze Pabianic zawnioskowały, aby najpóźniej z oddaniem do użytku tunelu średnicowego GDDKiA wspólnie z PKP PLK wybudowała bezkolizyjny przejazd pod torami na ul. Lutomierskiej. W lutym Departament Dróg Publicznych Ministerstwa Infrastruktury powiadomił prezydenta Mackiewicza, że „podjęto działania mające na celu przebudowę i usprawnienie ruchu w rejonie przejazdu kolejowego w ciągu drogi krajowej nr 71”.

Jak poinformowało ministerstwo, „przygotowywana jest inwestycja, która ma na celu budowę nowego odcinka drogi krajowej nr 71 w nowym śladzie ul. Lutomierskiej od skrzyżowania z ul. Partyzancką do włączenia w stary ślad za tunelem wraz z budową tunelu pod torami kolejowymi oraz budowę dojazdów do dróg gminnych”. Resort dodał, że „w chwili obecnej trwają prace w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Mają one na celu uszczegółowienie zakresu i harmonogramu realizacji zadania oraz struktury jego finansowania”.

Zapoznaj się z naszymi tekstami o problemie z przejazdem i staraniach o przebudowę:

Będzie tunel pod Lutomierską
• Sprawa przejazdu trafiła do Ministerstwa Infrastruktury. Znajdą się fundusze?
• Konieczna inwestycja zagrożona. Czy rząd da pieniądze na przejazd pod Lutomierską?