KOMUNIKACJA

Konieczna inwestycja zagrożona. Czy rząd da pieniądze na przejazd pod Lutomierską?

Wizja kompletnego paraliżu komunikacyjnego coraz bardziej realna. Samorząd wojewódzki zwraca się do resortu infrastruktury.

W połowie września przypomnieliśmy wizję całkowitego paraliżu skrzyżowania Partyzancka – Lutomierska. Napisaliśmy o tym, że GDDKiA powiązało inwestycję z pieniędzmi z budżetu państwa.

Komisja Europejska przyznała pod koniec sierpnia 1,8 miliarda dofinansowania na budowę łódzkiego tunelu średnicowego. Pociągi mają wkrótce kursować przez Pabianice co 8 minut. Taką częstotliwość zapewni budowa tzw. wahadła w stronę Pabianic. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Magdalena Janus z zespół prasowego PKP PLK S.A. potwierdziła, że kolej zamierza zrealizować inwestycję na drodze krajowej nr 71 wspólnie z GDDKiA: – Podział kosztów i kwota przedsięwzięcia ma być możliwa do określenia po ostatecznych konsultacjach z GDDKiA – mówi.

Tymczasem w GDDKiA uzyskaliśmy informację, że przygotowano program inwestycyjny, który 16 sierpnia przekazano do uzgodnienia do Ministerstwa Infrastruktury. Czy zostanie on zrealizowany? Zależy to od finansowania, jakie zostanie przydzielone na lata 2019-2022 z budżetu państwa, bo limit do 2019 został wyczerpany.

Marszałek pisma pisze

Jak ustaliliśmy, marszałek Witold Stępień w lipcu 2018 roku wystąpił z apelem do Ireneusza Merchela (Prezesa Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A). i Jacka Grygi (p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad) o budowę dwupoziomowego skrzyżowania linii kolejowej nr 14 z drogą krajową nr 71 (ul. Lutomierską w Pabianicach), z uwagi na fakt, że w ramach obecnie realizowanego przez PKP PLK projektu obejmującego modernizację linii kolejowej nr 14 na odcinku Łódź Kaliska – Zduńska Wola – Sieradz planowane jest pozostawienie tego skrzyżowania jako jednopoziomowego.

Z odpowiedzi wynika, że „(…) próby wspólnej realizacji budowy tunelu zainicjowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nie zostały zrealizowane ze względu na brak pozyskania finansowania inwestycji po stronie GDDKiA”, natomiast GDDKiA poinformowała w swoim piśmie, że: „(…) GDDKiA przygotowała Program Inwestycji dla zadania »Budowa tunelu pod linia kolejową wraz z dojazdami w ciągu DK 71 w Pabianicach«. Program Inwestycji został przesłany do Ministerstwa Infrastruktury w dniu 16.08.2018 r. w celu jego uzgodnienia (…)”.

Czy rząd da pieniądze na przejazd pod torami?

Marszałek Witold Stępień skierował we wrześniu pismo do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka z prośbą o podjęcie decyzji (w tym również finansowych) umożliwiających zarówno PKP PLK S.A., jak i GDDKiA realizację dwupoziomowego skrzyżowania. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że nastąpi wzrost ruchu kolejowego na osi Wrocław – Łódź – Warszawa i w konsekwencji przyczyni się do zwiększenia paraliżu na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 71 z linią kolejową.

Na ile realne jest wsparcie rządowe? Na razie nie wiadomo, bo na wysłane 10 września pismo marszałka nie ma jeszcze odpowiedzi.


3 komentarze do “Konieczna inwestycja zagrożona. Czy rząd da pieniądze na przejazd pod Lutomierską?

 1. póki co kolejny raz jest problem z s14
  wycofał się wykonawca odcinka teofilów – emilia
  szkoda ze nic nie piszecie co dalej z tym problemem bo odcinek lublinek-teofilów nie rozwiąze problemu obwodnicy

 2. Wszak jest teraz tyle kasy z uszczelnienia vatu.
  Takoż pisi rzekli.
  A tu nie ma jeden węzeł, a tu na wiadukt.
  To gdzie te ogromne kwoty?
  A może ktoś chyłkiem te kokosy wyprowadza?

Comments are closed.