KOMUNIKACJA

Wielki remont rusza za tydzień. Zmiany w rozkładach jazdy i komunikacja zastępcza

Największe przeobrażenie przejdzie stacja Pabianice; funkcjonalne perony pojawią się na przystankach Chechło i Dobroń. Prędkość pociągów pasażerskich ma wzrosnąć do 120 km/h.

W przyszłą środę (16 maja) PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczynają remont linii sieradzkiej Łódź Kaliska – Zduńska Wola (o nadchodzącej modernizacji informowaliśmy m.in. na koniec stycznia br. roku). W I etapie prace będą przeprowadzone na odcinku Pabianice – Łask (zabudowa rozjazdów na przystanku osobowym Dobroń, które pozwolą na sprawne prowadzenie ruchu pociągów na odcinku Pabianice – Łask w kolejnych etapach modernizacji linii). Podzielono je na trzy fazy:

• 16-19 maja – wprowadzenie ruchu jednotorowego na odcinku Pabianice – Łask w godzinach 22.00 – 02.10, co będzie przyczyną zmiany rozkładu jazdy dwóch ostatnich pociągów z Łodzi do Sieradza i ostatniego pociągu z Sieradza do Łodzi.

• Najtrudniejsza faza prac zostanie przeprowadzona 20-29 maja. Przez te 10 dni na odcinku Pabianice – Łask będzie wprowadzony całodobowo ruch jednotorowy dwukierunkowy. Oznacza to bardzo duże ograniczenie przepustowości linii. Z 34 pociągów w pełnej relacji przejedzie tylko 8 składów (cztery w godzinach porannych z Sieradza do Łodzi i cztery w godzinach popołudniowych z Łodzi do Sieradza). Pozostałe 26 pociągów na odcinku Pabianice – Łask zostanie obsłużonych Zastępczą Komunikacją Autobusową (grafikę, informację o rozkładach i spis miejsc postoju znajdziecie na dole artykułu).

• Ostatnia faza prac potrwa od 30 maja do 6 czerwca. W tym terminie na odcinku Pabianice – Łask w godzinach 22.00 – 02.00 zostanie wprowadzona całkowita przerwa w ruchu pociągów. Dwa ostanie pociągi w relacji Łódź – Sieradz i ostatni z Sieradza do Łodzi zostaną pomiędzy Pabianicami a Łaskiem obsłużone Zastępczą Komunikacją Autobusową.

Od 10 czerwca rozpoczną się dalsze prace remontowe linii Łódź Kaliska – Zduńska Wola, które obejmą także Pabianice (zakończą się w 2019 roku)

Z naszego dworca zniknie peron numer 2. Powstanie nowy – wyspowy. Będzie zlokalizowany w miejscu istniejącego peronu numer 3, do którego będzie doprowadzony podziemny tunel dla pieszych wyposażony w windę. Przy ul. Lutomierskiej powstanie nowy przystanek Pabianice – Północ (CZYTAJ TUTAJ).

Jest także dobra wiadomość dla kierowców. Zaplanowano modernizację zniszczonego przejazdu przy ul. Torowej w Pabianicach: – Zyska nową nawierzchnię i chodniki – precyzuje Karol Jakubowski z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

O funkcjonalne perony wzbogacą się przystanki Chechło i Dobroń. Obiekty będą wyposażone w nowe wiaty, ławki, oświetlenie i oznakowanie. Dogodne dojście do nich zapewnią pochylnie od strony istniejących przejazdów kolejowo-drogowych.

Efektem modernizacji 42-kilometrowej linii kolejowej na trasie Łódź Kaliska – Zduńska Wola będzie sprawny przejazd pociągów, lepsza obsługa pasażerów na stacjach i przystankach oraz możliwość szybszej jazdy. Po zakończeniu prac prędkość pociągów pasażerskich wzrośnie do 120 km/h. Pozwoli to na skrócenie czasu podróży na tym odcinku o około 15 minut.

O planach modernizacji linii kolejowej pisaliśmy wcześniej m.in. TUTAJ i TUTAJ. Przeczytajcie także o szczegółach dotyczących nowego przystanku przy ul. Lutomierskiej – TUTAJ oraz o tunelu średnicowym z wahadłem do Pabianic – TUTAJ.

Ulotki z rozkładem jazdy od 16 maja do 6 czerwca dostępne będą w kasach oraz u kierowników pociągów od 14 maja. Rozkład jazdy w formie elektronicznej pdf dostępny jest TUTAJ.

Miejsca Postoju Autobusowej Komunikacji Zastępczej

Uwaga! W pojazdach zastępczej komunikacji autobusowej nie ma możliwości przewozu rowerów i wózków.

Pabianice – parking przed stacją kolejową
Chechło – Chechło II, ul. Pabianicka; przystanek autobusowy
Dobroń – ul. Pabianicka; przystanek autobusowy
Kolumna – ul. Leśników Polskich; przystanek autobusowy
Łask – parking przed stacją kolejową


Jeden komentarz do “Wielki remont rusza za tydzień. Zmiany w rozkładach jazdy i komunikacja zastępcza

Comments are closed.