FAKTY

Program in vitro wkrótce u nas

Bezpłodne pary będą mogły otrzymać od samorządu finansowe wsparcie.

Na terenie powiatu pabianickiego jest ok. 1200 par, które nie mogą mieć potomstwa w naturalny sposób (dane uśrednione wg statystyk GUS). W przyszłym roku takie osoby będą mogły otrzymać dofinansowanie na metodę in vitro. Łódź, która była pionierem w tej dziedzinie (za przygotowanie „Programu in vitro” zapłaciła i teraz dzieli się nim z innymi samorządami), udostępni nam swoje dokumenty i opracowania – do podpisania umowy licencyjnej z powiatem pabianickim doszło pod koniec kwietnia. O wprowadzenie u nas programu in vitro apelował w ub. roku radny powiatowy Marek Gryglewski (CZYTAJ TUTAJ).

Teraz łódzki program trzeba dostosować do warunków naszego powiatu. Następnie zostanie on oceniony przez twórcę – prof. Sławomira Wołczyńskiego (kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku) oraz Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jeśli weryfikacja będzie pozytywna, program zostanie przedstawiony Radzie Powiatu.

Na dofinansowania do in vitro starostwo chce przeznaczyć 150 tys. zł – to fundusze zaledwie na ok. 10 par. Jedno „leczenie” to cykl trzech podejść – jeśli uda się zajść w ciążę za pierwszym czy drugim, pieniędzy może wystarczyć na więcej par. Kto będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie? O kryteriach zadecyduje najpierw kolejność zgłoszeń, a później wybrany realizator programu (Łódź współpracuje z Salve Medicą i Gametą). Na pewno będą to wskazania medyczne, wiek kobiety 20-40 lat i zameldowanie na terenie powiatu.

W Łodzi program dofinansowań do in vitro działa od lipca 2016 roku. Od tej pory urodziło się dzięki temu 75 dzieci.

6 komentarzy do “Program in vitro wkrótce u nas

  1. A gdzie można będzie oddawać plemniki? Chcę żeby moje trafiły do Pabianickich kobiet nasz samorząd płaci. Jeśli już to niech stucoprocentowi Pabianiczanie żeby z in vitro byli.

  2. Habura najpierw basen zbuduj :)
    Kolejna wyborcza kiełbasa. Przecież Wam się nic nie udało do tej pory zrobić poza zburzeniem warsztatów i likwidacją szkół.

  3. Co za troska o polski przyrost naturalny! A 1000 plus nie starczy? Na każde dziecko?

Comments are closed.