KOMUNIKACJA

Tunel średnicowy z wahadłem do Pabianic

ŁKA planuje uruchomienie dwóch nowych linii wahadłowych z Łodzi Widzewa do Pabianic i Zgierza.

Wiadomość o nowych połączeniach, które mają zapewnić kurs przez przyszłą linię średnicową pod centrum Łodzi, podał dziś portal rynek-kolejowy.pl. Pierwotnie pociągi miały kursować co 8-10 minut, ale częstotliwość ma wynieść co 4 minuty.

O liniach wahadłowych oznaczonych roboczo W1 i W2 pisano wcześniej w kontekście wystawy EXPO 2022. Walkę o EXPO Łódź przegrała, jednak zwiększający się przepływ pasażerów pozwoli zrealizować inwestycję.

Konieczny dwupoziomowy przejazd

Jak najbardziej na czasie są zatem starania prezydenta Pabianic o wykonanie tunelu pod przejazdem na ul. Lutomierskiej. Jednopoziomowy przejazd już znacznie utrudnia ruch. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Urząd Miejski w Pabianicach stoi na stanowisku, że budowa tunelu średnicowego powinna pociągnąć za sobą przebudowę przejazdu kolejowego w ul. Lutomierskiej na bezkolizyjny najpóźniej do roku 2022, kiedy planowane jest otwarcie tunelu i zwiększenie liczby pociągów.

28 grudnia na dworcu Łódź Fabryczna przedstawiciele rządu, Polskich Linii Kolejowych oraz konsorcjum “Energopolu Szczecin” podpisali umowę na budowę łódzkiego “małego metra”.

Nowy przystanek kolejowy

To nie koniec zmiany oblicza kolei na naszym terenie. O nowym przystanku kolejowym Pabianice-Północ przy ul. Lutomierskiej napisaliśmy jako pierwsi w kwietniu ub. roku (CZYTAJ TUTAJ). Zmodernizowane zostaną perony, pojawią się nowe ławki i oświetlenie, a na pabianickim dworcu podziemne przejście pod torami. To wszystko do końca 2020 roku.

Na 15-kilometrowym odcinku przeznaczonym do modernizacji (na łącznie 60-kilometrowej linii Łódź- Sieradz) są nie tylko stacje PKP w Pabianicach, ale i przystanki w Chechle oraz Dobroniu.

Po gruntownej przebudowie w oparciu o unijne środku z programu „Łącząc Europę” pociągi będą jechały z Łodzi do Pabianic i w drugą stronę 10, a nie 14 minut. Z Łodzi do Zduńskiej Woli podróż będzie trwała 25 minut, a do Sieradza 40.


8 komentarzy do “Tunel średnicowy z wahadłem do Pabianic

    1. My również :) Zawsze na posterunku, nie czekamy na gotowce przysyłane z urzędu.

      1. A skąd macie Państwo informację o nowym przystanku Pabianice Północ? Bo czytałem sporo artykułów w internecie i na żadnym nie było potwierdzonej informacji, że taki przystanek powstanie.

          1. Dziekuję za odpowiedź. Tak, czytałem już wcześniej tą prezentację i na slajdzie jest dokładnie napisane “Województwo Łódzkie postuluje budowę nowego przystanku kolejowego Pabianice Północne na Linii kolejowej nr 14”. A przez słowo “postuluje” rozumiem, że jest taki plan, żeby ten przystanek wybudować, a nie, że zostanie on wybudowany w ramach tej inwestycji. No nic, trzymam kciuki żeby się jednak udało,a jak będzie to się okaże do 2020 lub 2022 ?

  1. Czyli według tego, co przeczytałem, uruchomiona linia będzie przebiegać następująco:

    PABIANICE -> Pabianice Północ -> (Łódź) Lublinek* -> Łódź Retkinia** -> Łódź Kaliska -> Łódź Ogrodowa*** -> Łódź Zielona*** -> Łódź Fabryczna -> Łódź Niciarniana -> ŁÓDŹ WIDZEW

    * Może doczeka się zmiany nazwy, w końcu węzeł S14 ma mieć identyczną nazwę.
    ** Według planów remontu linii kolejowej 14 przystanek ma zostać zbudowany w rejonie skrzyżowania ul. Maratońskiej i Retkińskiej. Jednak od paru miesięcy jest głucha cisza na ten temat.
    *** Nazwa robocza.

    1. W kwadrans dojedziemy do ścisłego centrum Łodzi, pociągi rozwiną uczciwe prędkości, a część trasy pokonają pod ziemią.
      Z tym, że składy jadące z Pabianic do Łodzi nie obsłużą przystanku Łódź / Ogrodowa, zwanego dalej roboczo: “Manufaktura”, gdyż przystanek ten zlokalizowany zostaje na drugiej nitce tunelu średnicowego biegnącego w relacji Łódź Niciarniana – Łódź Fabryczna – Łódź Ogrodowa – Łódź Żabieniec.
      Tak, będą dwa tunele. Jeden na północ, drugi na południe z wylotem na stacji Łódź Kaliska.

      Jednocześnie warto zaznaczyć, że zapowiadana częstotliwość pociągów 8 czy nawet 4 minut nie dotyczy odcinka pabianickiego. Takie odstępy zachowane zostaną na najbardziej obciążonych, centralnych łódzkich odcinkach linii. Prawdopodobnie pociągi do Pabianic pojadą w takcie około 15-20 minut w szczycie, a do tego zapewne zyskamy relację Pabianice – Łódź, to znaczy niektóre składy skończą bieg w naszym mieście, a niektóre pociągi pojadą jako przyspieszone z ominięciem małych przystanków. Pojadą bezpośrednio z Łodzi do Sieradza z postojami wyłącznie w Pabianicach, Łasku i Zduńskiej Woli.

      Pozdrawiam serdecznie i kolejowo!

Comments are closed.