FAKTY

“Sława Ukrainie!”: Wiec przed pabianickim ratuszem

Zdecydowane słowa o konieczności przegnania z Kremla “potwora”, “zbrodniarza wojennego”, “napuchniętego bandyty” padły dziś podczas podczas Manifestacji Wsparcia Walczącej Ukrainy.

Wydarzenie zorganizował lokalny Komitet Obrony Demokracji. Dołączyły władze miasta i powiatu oraz przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Lewicy, Polski 2050. W zgromadzeniu wzięło udział niewielu szeregowych mieszkańców.

Działacze dziękowali pabianiczanom za otwarte serca. Jak zaznaczył starosta Krzysztof Habura, na tę chwilę na terenie powiatu przebywa już około 2 tys. Ukraińców. Dawid Stępniewski  z ugrupowania Polska 2050 przypomniał, że na pabianickich ulicach przed wojną było słychać kilka języków, a Polska na przestrzeni dziejów była państwem wielokulturowym.

Janusz Nagiecki z KOD porównał Putina do Stalina, odpowiedzialnego za spowodowanie wielkiego głodu na Ukrainie. Z kolei radca prawny Ewa Stompor – Nowicka, zaznaczyła, że walka trwa jednocześnie na dwóch frontach. Z jednej strony chodzi o pomoc Ukrainie, z drugiej o przeciwdziałanie w Polsce “putinizacji prawa i państwa”.

Rozlegały się okrzyki: “Wolna Ukraina!” czy “Sława Ukrainie!”

Wśród zgromadzonych pojawił się też wątek zbrodni na Wołyniu, za którą nie padło słowo “przepraszam”.

TUTAJ videorelacja z całej manifestacji

Tagi: