FAKTY

Szczepionki dojadą na Dni Pabianic i święto Konstantynowa

Szczepieniobus przyjedzie na Święto Miasta – poinformowały władze Konstantynowa Łódzkiego. 4 września mobilny punkt szczepień będzie także na Dniach Pabianic.

Kto przyjdzie na miejskie zabawy 4 września, będzie mógł się zaszczepić.  “Szczepieniobus będzie dostępny w czasie „Święta Miasta 2021” na pl. Wolności 60 w godz. 15 – 19. Chętni zostaną zaszczepieni jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson” – czytamy na urzędowej stronie internetowej Konstantynowa Łódzkiego.

Podobnie będzie na Dniach Pabianic.

Wszyscy chętni będą mogli przyjąć szczepionkę Johnsona między 14.30 a 19.30 na terenie pola golfowego A&A przy ulicy Grota Roweckiego, gdzie w tym roku ma miejsce wydarzenie – mówi sekretarz miasta Paweł Rózga.

Kayah i Martyniuk na trzeźwo

Po zaszczepieniu pewnym ryzykiem może być picie alkoholu.

Na szczepienia.pzh.gov. pl czytamy:

“Nie badano wpływu picia alkoholu przed lub po szczepieniu przeciw COVID-19 na odpowiedź poszczepienną. Picie alkoholu jako takie nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia. W drukach informacyjnych dotyczących szczepionek przeciw COVID-19 nie ma informacji na temat związku pomiędzy piciem alkoholu a szczepieniem.

Nieliczne badania dotyczące innych szczepionek wykazały, że spożycie alkoholu może spowodować gorszą odpowiedź poszczepienną. Wiadomo też, że alkohol, szczególnie stosowany regularnie w dużej ilości może negatywnie działać na układ odpornościowy. Celem szczepienia jest uzyskanie jak najwyższego poziomu uodpornienia przeciw COVID-19, dlatego należy zminimalizować działanie wszystkich możliwych czynniki zewnętrznych, które mogą osłabiać działanie szczepionki.

Powstrzymanie się od picia alkoholu przed szczepieniem i w krótkim czasie po szczepieniu, jest również ważne ze względu na możliwość wystąpienia objawów złego samopoczucia związanych z alkoholem, które mogą nakładać się z potencjalnymi niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP), utrudniając ich interpretację. Zdecydowana większość działań niepożądanych po szczepieniu występuje w ciągu pierwszych 2-3 dni po szczepieniu. Ponadto wystąpienie NOP może wymagać stosowania paracetamolu, łączenie go z alkoholem nie jest wskazane”.

 

Akcent, Feel, Filharmonia Futura i inne atrakcje tuż obok. Mamy też szczegóły Dni Pabianic