FAKTY

Tak pabianiczanie świętują niepodległość [VIDEO]

Cieszymy się z okazji patriotycznego jubileuszu na różne sposoby. W Pabianicach czy Warszawie.

Inscenizacją w wykonaniu uczniów II LO “Przyjazd Józefa Piłsudskiego do Pabianic” rozpoczęły się w mieście świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Marszałek przed ratuszem dzielił się chlebem z mieszkańcami.

W sobotę w ramach obchodów Święta Niepodległości sali widowiskowej MOK nadano imię wybitego dyrygenta z Pabianic Henryka Debicha. Wydarzeniu towarzyszył recital fortepianowy Jakuba Czekierdy. Po zmierzchu Urząd Miejski rozbłysnął biało-czerwonymi światłami.

Dziś, 11 listopada, patriotyczny jubileusz uczciliśmy „Biegiem Niepodległości”; w Muzeum Miasta Pabianic odbyły się koncerty, otwarto także wystawę “Wyspa Wolności”. Na Starym Rynku trwa jarmark i gra miejska, organizowana przez harcerzy. TUTAJ cały program.

Centralnym punktem obchodów była msza w kościele św. Mateusza, a po niej uroczystości pod pomnikiem Legionisty: Apel Pamięci, składanie wieńców i okolicznościowe przemówienia. Prezydent Grzegorz Mackiewicz i starosta Krzysztof Habura opowiadali o historii i o potrzebie działania ponad podziałami tu i teraz.

 

Część pabianiczan pojechała do Warszawy na „Marsz Niepodległości” i centralne obchody święta. Grupa działaczy PiS pochwaliła się wyprawą na Facebooku (zdjęcie obok). Do stolicy wybiera się także lokalny ONR, o czym pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

Z kolei w piątek w pabianickich szkołach i przedszkolach odbyły się uroczyste akademie. Było wspólne śpiewanie hymnu o godz. 11.11, recytacje i patriotyczne pieśni (CZYTAJ TUTAJ). W weekend na budynku SP 3 pojawiła się wielka biało-czerwona flaga (10 metrów długości, 3 m szerokości) – zdjęcie obok.

[AKTUALIZACJA]: Na zakończenie obchodów tłumy pabianiczan ściągnęły przed hotel Fabryka Wełny, by obejrzeć pokaz fajerwerków.